7 ushqime që e zhdukin kancerin

7 ushqime që e zhdukin kancerin

Sipas një studimi të kohëve të fundit, ekzistojnë 7 lloje të ushqimeve që supozohet të zvogëlojnë zhvillimin e kancerit. Këto ushqime janë të zakonshme dhe ju do të habiteni kur të zbuloni se kush janë ata. Shumica e tyre sigurisht i  duam dhe konsumojnë ato.

Është mirë të filloni ditën me çaj jeshil dhe shafran i Indisë, por është po aq e mirë sa të shijoni verën e kuqe, çokollatën e zezë dhe kafen gjatë ditës. Gjithashtu të njohura janë lëng boronicë dhe supë me domate. Pra, si funksionojnë këto ushqim në parandalimin e kancerit?

Falë proceseve të shumta fiziologjike, të tilla si angiogjeneza, që ndodhin në trupin tonë, është e gatshme të mbrohet nga sëmundje të shumta. Angiogjeneza është një proces që fillon në një fazë të hershme të zhvillimit të fetusit dhe është formimi i enëve të gjakut. Ky proces vazhdon gjatë gjithë jetës duke riparuar enët e gjakut sa herë që ato dëmtohen.

Njerëzit duhet të jenë të vetëdijshëm se gjatë këtij procesi, përhapja e kancerit kryhet kryesisht. Procesi është planifikuar nga aktivatorët dhe frenuesit. Ndërsa aktivatorët janë ato që iniciojnë krijimin e enëve të gjakut të reja, ushqimi super ushqen një rol të rëndësishëm në parandalimin e angiogjenezës. Kjo do të parandalojë rrjedhjen e gjakut në qelizat e kancerit dhe nuk do ta lejojë atë të zhvillohet. Këto 7 lloje të ushqimeve në të vërtetë kanë aftësinë për të nxitur efektin e anti-angiogjenezës, e cila është e rëndësishme në trajtimin e kancerit.

1.Verë e kuqe

Kjo pije është e veçantë për shkak të rezveratolit të tij antioksidues. Ajo gjendet në lëkurën e rrushit të përdorur për të bërë verë. Resveratoli njihet për të parandaluar shumë sëmundje, duke përfshirë sëmundjet e zemrës dhe plakjen e parakohshme. Mund të përmirësojë tolerancën e glukozës dhe të rrisë përqëndrimin. Përveç kësaj ajo lufton viruset dhe bakteret, dhe ndihmon në rikuperimin e ADN-së.

2. Boronica dhe manaferra

Përveç të qenit të shijshëm, manaferrat janë të mbushura me phytochemicals që kanë aftësinë për të luftuar kancerin. Ata treguan rezultatet më të mira në luftën kundër kancerit ovarian. Bollëku i phytochemicals u jep atyre ngjyrën e errët. Përveç kësaj, boronicat dhe manaferrat janë antioksidantë të shkëlqyer dhe reduktojnë angiogjenezën në trup.

3.Kurukuma

Për shkak të vetive magjike, kurkuza ka rëndësi të madhe në mjekësinë alternative. Ajo ka veti që janë të dobishme për trajtimin e kushteve kronike mjekësore, stimulon zbutjen dhe mbron kundër kancerit.

4. Çokollatë e errët

Për shumë, çokollata është dhurata më e bukur në botë që mund të përmirësojë disponimin tuaj. Por kjo gjithashtu mund t’ju ndihmojë të përmirësoni shëndetin tuaj dhe të luftoni kancerin.

5. Domatet

Sipas një studimi të fundit nga Harvardi, rreziku i kancerit të prostatës mund të reduktohet me 50% me konsumin e rregullt të domates. Kjo është në sajë të likopenit që gjendet në to. Likopeni metabolizohet lehtësisht dhe përqendrimi i tij rritet me ngrohjen e domates. Për shkak të kësaj, domatet e gatuara mund të parandalojnë zhvillimin e kancerit në trup. Pra, shijoni supën e domates.

6. Çaj jeshil

Të gjithë njerëzit që kujdesen për shëndetin e tyre konsumojnë çaj jeshil çdo ditë, sepse e njohin fuqinë e tij. Mundohuni të pini një filxhan në ditë.

7. Kafeja

Kjo pije ka provuar të rrisë energjinë tuaj. Përveç kësaj, kafe redukton ndjeshëm rrezikun e kancerit dhe ju duhet ta përfshini në mëngjesin tuaj./bonzo.info/

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *