Hani më shumë kur jeni të stresuar? Ja arsyet

Hani më shumë kur jeni të stresuar? Ja arsyet

Shumë prej nesh janë të njohur me “stress eating”. Truri ynë është i prirur për të kërkuar ushqime që do të kënaqin sistemet tona të shpërblimit.

Për fat të keq, kjo do të thotë ushqime me sheqer, yndyror që janë të këqija për shëndetin tonë në shumë mënyra.

Kur presioni jemi në presion, shumë prej nesh mund të gjejnë duart tona në kutinë e biskotave. Ushqimi është një reagim i zakonshëm ndaj stresit dhe shumë njerëz gjejnë ngushëllim në ushqimin.

Ka një të vërtetë “stress eating”. Në periudhën afatshkurtër, stresi e shtypë urinë tonë. Hipotalamusi – pjesë e trurit që lidh sistemin nervor me sistemin e hormoneve – prodhon një hormon që mbyt oreksin.

Edhe gjëndrat e veshkave nxjerrin jashtë adrenalin, gjë që shkakton reagimin e luftës ose fluturimit, duke na vënë në një gjendje të shqetësuar. Nëse mendoni për këtë, nuk ka gjasa që truri juaj të përqendrohet në ushqim kur jeni shumë në ankth ose në gatishmëri për diçka.

Në afat të gjatë, megjithatë, efektet janë pakësuar. Nëse jeni të stresuar për një periudhë të zgjatur kohe, gjëndrat e veshkave fillojnë të lëshojnë kortizol, një hormon tjetër që mund të rrisë oreksin. Ajo gjithashtu mund të rrisë motivimin tonë, duke përfshirë impulsin për të ngrënë.

1.Mungesa e gjumit gjithashtu mund të jetë një faktor

Nëse stresi shkakton mungesën e gjumit, gjë që shpesh e bën, kjo ka treguar se ka rritur edhe oreksin. Një studim, i botuar në Journal Journal of Clinical Nutrition, zbuloi se njerëzit e privuar nga gjumi mesatarisht konsumojnë një shtesë prej 385 kalori në ditë.

Kur periudha stresuese është e mbaruar – sezoni i provimeve ka përfunduar, ose keni përfunduar projektin e madh në punë – nivelet e kortizolit duhet të bien dhe ju duhet të jeni në gjendje të flini përsëri. Por nëse nuk e tronditni ndjenjën e shqetësuar, nivelet e kortizolit tuaj ndoshta do të qëndrojnë të larta, duke çuar në një cikël  ku të hahet gjithnjë e më shumë.

Për fat të keq, ne rrallë kemi oreks për udhqime të shëndetshme. Në vend të kësaj, ne duam llojin e ushqimeve që kënaq sistemin e shpërblimit të trurit tonë. Ushqime si biskota, ëmbëlsira dhe çokollata shkaktojnë një përgjigje dopamine – hormon i lumtur, shpërblim.

Pastaj, herën tjetër kur ndjehesh i stresuar, do të kërkosh këto ushqime, sepse do të kujtohesh se u bënin të ndihesh më mirë.

Sheqeri gjithashtu mund të zvogëlojë përgjigjen e kortizolit, sipas një studimi në The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. Me kalimin e kohës, truri juaj mund të bëhet i varur nga këto ushqime për të lehtësuar nervat tuaja.

Është gjithashtu keq për shëndetin tonë të përgjithshëm. Pancreasi duhet të pompojë insulinën për të ulur nivelin e sheqerit në gjak dhe nëse kjo ndodh shumë gjatë jetës sonë ne mund të zhvillojmë diabetin e tipit 2.

” Stress eating” mund të na bëjë gjithashtu të shtojmë peshë. Një studim i publikuar në revistën “Biologjike Psikiatri” zbuloi se gratë që raportuan se kishin ndjenja të theksuara stresi djegin rreth 100 më pak kalori në ditë, të cilat mund të shtonin deri në 11 kg peshë në një vit.

2. Kanalizoni ankthin ne diçka pozitive

Në vend që të ktheheni në ushqim për të qetësuar nervat tuaja, ka mënyra të tjera për të kanalizuar ankthin në diçka pozitive. Ju mund të provoni meditimin ose një hobi relaksues si yoga.

Të paktën ju mund të rrisni mundësitë për të pasur një gjumë të mirë,  duke shkruar çdo gjë që keni në mendje para se të vendosni kokën poshtë, duke shmangur ekranet për të paktën një orë para shtratit dhe duke u siguruar që jeni në një dhomë të errët./bonzo.info/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *