12 vendet më të lira për pushime

12 vendet më të lira për pushime

Ka akoma shumë kohë për pushimet verore, por na lejohet të ëndërrojmë! Çdo udhëtim jashtë vendit ofron përshtypje të reja, njohuri dhe përvoja. Por shpesh nuk guxojmë të udhëtojmë për shkak të kostove financiare dhe mendimit se udhëtimi është një luks të shtrenjtë. Nëse doni të udhëtoni, por edhe të kurseni, merrni parasysh 12 vendet e mrekullueshme që ofrojnë pushime të mrekullueshme pa pasur nevojë të zbrazni portofolin tuaj. Filloni duke tërhequr një denar anash që tani dhe përgatituni për pushim.

1.Romania – është vendi ku realiteti dhe përrallat takohen. Në Rumani ka shumë atraksione turistike, arkitekturën piktoresk, peisazhe mahnitëse dhe çmime të ulëta. Çmimi i akomodimit ndryshon në varësi të qytetit. Akomodimi kushton nga 8 euro e lartë.. Ju nuk do të shpenzoni më shumë se 3 deri në 5 euro nëse dëshironi të hani në një restorant lokal dhe të provoni moussaka tradicionale. Një xhiro e plotë me metro në Bukuresht kushton 1.1 euro.

2. Laos – Ky vend smerald është i njohur për peizazhet e tij ekzotike. Laosi është një opsion i madh për njerëzit që duan të ecin dhe të shijojnë lumenjtë, malet dhe ujëvarat. Ju do të shpenzoni 9.5 euro nëse doni të shkoni në një udhëtim 8-orësh me një kajak në shpellat në Van Weng. Ju do të gjeni lehtësisht strehim në një hostelapo hotel. Menuja është gjithashtu shumë e ndryshme: patate dhe mish për 2 euro, pancakes për 1 euro, supë karkaleca për 3 euro, 1.5 kilogram banane për 0,5 euro dhe të ngjashme. Nëse nuk dëshiron udhëtoni me autobus, mund të marrësh me qira një motor për 6 euro në ditë ose një biçikletë për 1.5 euro në ditë.

3. Portugali – Çdo gjë është e mundur në Portugali madhështore: Ecje në plazhet e bukura, shëtitje me kuaj në Madeira, degustim i verës në Alto Douro, takim me balena pranë Azores dhe të ngjashme. Ju mund të qëndroni në një hostel, hotel ose në një shtëpi pranë detit. Pjatat më të njohura janë peshk i pjekur në skarë për 2 euro, një cod perimesh për 3 deri në 4 euro dhe bukë të nxehtë me fileta të ndryshme. Nëse dëshironi të hani në një restorant, do t’ju kushtojë rreth 11 euro për dy. Ju mund të gatuani një darkë të shijshme nëse bleni viç për 7 euro, pule për 6 euro, karkaleca për 9 deri 11 euro, djathë për 5 euro dhe fruta për 2 euro. Nëse doni të vizitoni muzeumet në Lisbonë, kërkoni një zbritje në dyqane dhe mos paguani për transportin duke blerë Lisboa Card.

4. Bullgari – Ju ndoshta keni qenë në Bullgari deri tani, kështu që e dini se çmimet janë me të vërtetë të ulëta. Me siguri ju keni vizituar plazhet e famshme si Golden Sands, Nessebar dhe Sunny Beach. Nëse nuk dëshironi të qëndroni në një hostel apo hotel, mund të merrni me qira një shtëpi njëkatëshe për 12 euro. Darka në një restorant për 4 euro, ha një vakt në një kafene për 1.5 euro dhe një drekë për dy kushton 10 euro. Ju do të shpenzoni rreth 12-14 euro për bukë, djathë, patate, pulë, fruta dhe verë nëse bleni gjithçka në një supermarket.

5. Peru – Gjëja e parë që do të vijë në mendje kur mendojmë për Peru është Machu Picchu. Ky qytet Inca është i mrekullueshëm dhe me siguri do të jeni te kënaqur nga liqenet legjendar, ujëvarat, dhe oazat. Mos harroni të provoni kuzhinën tradicionale! Në kafene lokale ju mund të shijoni pulën me perime për 2 euro, shpenzimet e drekës nga 3 në 5 euro dhe tavolina suedeze për 8 euro. Nëse blini bukë, gjoks pule, vezë, fruta dhe djathë në një dyqan, ju do të shpenzoni rreth 10 euro. Udhëtimi me autobusët ndërkufitarë kushton nga 1 në 3 euro, dhe gjithashtu mund të telefononi një taksi për 4 deri në 8 euro.

6. Polonia

Polonia do t’ju ofrojë mundësinë për të eksploruar kryeqytetin elegante, për të parë kështjellën Malbork dhe për të shijuar vendpushimet e bukura të skive. Polonia fsheh surpriza të këndshme për çmime të ulëta. Dhoma mesatare në një hotel për dy kushton rreth 21 euro në Krakov. Kapuçino ose një gotë birre kushton rreth 1.6 euro. Ju mund të hani në një kafene për 4 deri në 6 euro.

7. Hungria – mund të krahasohet me shumë vende të bukura evropiane, por ka një avantazh: Çmime të ulëta. Ju mund të qëndroni në një hostel apo hotel. Ju mund të vizitoni shumë nga muzeumet në Budapest për të lira dhe të shihni kështjellat e lashta pranë Danubit. Në një restorant mund të kaloni nga 2.5 në 6 euro. Ju mund të blini një kartë transporti publik një-ditore për 5.3 euro për person ose 10.6 euro për një grup njerëzish.

8.Afrika e Jugut – Nuk ka dyshim se ka diçka për t’u parë në Afrikën e Jugut: Cape Town pranë Good Hope, Desert Calahari, kopshtin botanik më të madh botëror, park kombëtar me luanë, gjirafë dhe kafshë të tjera, park kombëtar me delfinë dhe balena dhe shumë të tjerë gjëra. Darka në një restorant do të kushtojë rreth 6 deri 7 euro, dhe ushqimi i shpejtë kushton 3-4 euro. Ju mund të blini qumësht, bukë, oriz, vezë, djathë, pulë, portokall dhe verë për 15 deri në 20 euro. Nëse nuk dëshironi të përdorni një transport publik, ju mund të telefononi një taksi për 2 euro.

9. Filipine – Filipinet janë të njohur për natyrën e saj të pabesueshme, klimën e ngrohtë dhe plazhet e bardha. Nëse nuk dëshironi të qëndroni në një hostel apo hotel, mund të merrni me qira një shtëpi për 260 euro në muaj. Një dhomë në Boracay Island me Wi-Fi dhe klimë do t’ju kushtojë 12 euro. Në kafenetë lokale, mëngjesi dhe dreka kushtojnë nga 1.8 në 3 euro. Alpinistët zakonisht udhëtojnë me biçikletë ose varkë. Transporti më i lirë publik është “xhip” dhe mund te udhëtoni me metro për 0.3 euro.

10. Shqipëri –  është plot me vende magjike: qytetin e Gjirokastrës, Liqenin e Shkodrës, Ksamilin etj. Nëse do të ishit në pushime në Shqipëri, sigurisht që e dini se lehtë mund të gjeni një dhomë të rehatshme në një hostel, një hotel apo një shtëpi private. Çmimet e ushqimit dhe alkoolit shqiptar janë ndër më të ultat në Evropë. Ushqimi në rrugë është gjithashtu shumë i shijshëm dhe kushton rreth 1.8 euro. Çmimet në restorantet janë mjaft të ulëta dhe shkojnë nga 3.5 euro lart. Disa nga pjatat më të njohura janë mishi dhe perimet e detit, ushqimet deti, arrat ëmbëlsirat dhe kafja e shijshme për një çmim prej 0.5 deri në 1 euro. Ju mund të udhëtoni me tren për 0,9 euro për 50 kilometra ose me autobus për 0,9 euro për 30 kilometra.

11. Bali – është një vend plot me magji: parqeve, pallate, kopshte, tempujt, ujëvarat dhe plazhet e mahnitshme. Ju mund të qëndroni në një hostel, hotel ose shtëpi njëkatëshe për 12 euro. Çmimet ndryshojnë në varësi të llojit të kuzhinës, sepse ju mund të zgjidhni midis kinezëve, evropianëve dhe indonezianëve. Mëngjesi kushton 1.5-3 euro dhe dreka për dy kushton 4-8 euro në kafene. Çmimet për ushqim vegjetarian variojnë nga 1 euro në lartësi. Ju duhet të provoni duckin “baby bettu” dhe “lilith” të kebab. Frutat dhe produktet me çmime të ulëta mund të gjenden në supermarkete të vendosura larg nga bregu. Nëse nuk dëshironi të përdorni transportin publik, ju mund të drejtoni një taksi për 2,5 euro lart.

12. Nikaragua – Nëse ndonjëherë shkoni në Amerikën Qendrore, nuk do të pendoheni nëse bleni një biletë për Nikaragua. Ju do të paguani më shumë për të gjetur, sepse çmimet e vakteve variojnë nga 2 në 8 euro, dhe gjithashtu mund të hahet për 3 euro në sheshin në Granada. Taksi në një qytet tjetër do t’ju kushtojë të paktën 25 euro. Ju mund të udhëtoni dhe të shijoni peizazhin e Granadës, Vullkanin e Momotombo, parqet me orkide dhe zogj ekzotikë, plazhet me rërë të bardhë dhe ecni në Parkun Kombëtar të Bosavas me majmunë të egër dhe surpriza të tjera të mahnitshme./bonzo.info/

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *