9 fakte për kafe që çdo adhurues i kafes duhet ti dije

9 fakte për kafe që çdo adhurues i kafes duhet ti dije

Për shumicën, kafe është një eliksir i jetës dhe përfaqëson çdo ditë të ditës. Nëse i përkisni këtij grupi njerëzish, atëherë lexoni këto fakte interesante rreth pijes tuaj të preferuar, pa të cilën nuk mund të imagjinoni jetën tuaj.

1. Asnjë pije e energjisë nuk ka kafeinë aq kafe sa një filxhan kafe

Disa nga pijet më të forta të energjisë përmbajnë rreth 150 miligramë kafeinë, që është pothuajse dyfish më pak kafeinë se sa në flxhan të madh kafe.

2. Është e lehtë të bëhesh i varur nga kafeina

Nëse merrni çdo ditë 150 miligramë kafeinë, është shumë e mundur të bëheni të varur nga ajo. Kur ju shpesh konsumoni kafe dhe pastaj papritmas ndaloni konsumimin, mund të përjetoni simptoma si mungesa e energjisë, nervozizmi dhe dhimbje koke.

3. Kafeja mund t’ju zgjojë shumë shpejt

Duhet vetëm 10 min që kafeina të filloje të funksionoj në trupin tuaj.

4. Kokrra e kafesë nuk është fare kokërr

Nga një pikëpamje teknike,kokrrat e kafesë janë në të vërtetë fruta.

5. Web kamera e parë është bërë falë kafesë

Ndoshta kjo tingëllon e çuditshme, por në vitin 1991 Universiteti i Cambridge në Angli njerëzit ishin lodhur  të ecnin majtas-djathtas për të parë nëse kupa kafeje ishte e plotë apo e zbrazët. Pra, ata erdhën me një ide dhe bënë një kamerë për të parë kafenë. Ndoshta duhet ta falënderojmë kafen  për Skype.

6. Shtetet e Bashkuara shpenzojnë më shumë kafe në vit

Amerikanët konsumojnë shumë kafe. Hulumtimet tregojnë se pinë deri në 400 milionë kafe në ditë. Çdo vit konsumojnë 146 miliardë filxhanë kafe.

7. Kafeja zgjon më së mirë mes orës 9:00 dhe 11:30

Kjo është për shkak se hormoni kortizol, i cili përfaqëson orën e organizmit tonë, vjen në një reaksion kimik me kafeinë. Nëse pini kafe herët në mëngjes kur niveli i kortizolit është i lartë, mund të ketë një efekt të kundërt dhe prej tij do të pini edhe më shumë kafe.

8. Johan Sebastian Bach shkroi një kantatë të tërë për vajzën që ishte e varur nga kafeja

9. Pse kafeja ka aromë më të mirë se sa shije?

Shkencëtarët argumentojnë se kjo është kështu sepse ne kemi dy shqisat e erë: erë që ndiejmë nga mjedisi dhe era që ndiejmë kur kafeja është në zgavrën tonë me gojë. Kafja ka një erë më të mirë kur e ndjejmë atë ndërsa pimë, sepse receptorët e shijes e shkatrojnë atë aromë./bonzo.info/

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *