Si duken rrugët nëpër botë?

Si duken rrugët nëpër botë?

Edhe pse shpesh thuhet se “asnjë vend nuk është si në shtëpi”, çdo vend ka disa bukuri në të cilën ndoshta ata që jetojnë atje nuk paguajnë shumë vëmendje, por për dikë që është i pari atje ose duke parë një foto të vetes duket e bukur dhe shumë më e bukur se “shtëpia” e tij.

Ja se si duken rrugët në disa pjesë të botës, kjo do ta zgjojë këtë ndjenjë në ju:

1) Marakesh, Maroko

Marakesh është një qytet i mbushur me ngjyra dhe nëse jeni atje, një nga vendet e detyrueshme për vizitë është Medina, qendra e mbushur me suvenire turistike, ushqime të shijshme dhe njerëz lokalë miqësorë.

2) Havana, Kuba 

Rrugët e Havanë janë plot elemente kontradiktore që përshtaten në mënyrë të përkryer në peizazhe të vërteta harmonike – ngjyrat pastel janë të përziera me të forta, ndërsa makinat e vjetra po lëvizin përgjatë rrugëve magjepsëse.

3) Taipei City, Tajvan

Jufen, një fshat i vogël malor në zonën e Ruifang të Taipei, Tajvan, është i njohur për kalldrëm, pamje të bukur të oqeanit dhe fenerë të njohur të kuq në rrugë.

4) Cartagena, Kolumbi

Harrojeni për Paris – Cartagena është një qytet që me të vërtetë kap frymën e dashurisë dhe të romancës.

5) Kyoto, Japoni

Ish kryeqyteti i Japonisë, Kyoto, është i njohur për kopshtet e saj dhe tempujt dhe shenjtorët historike, ndërsa Higashiyama është një nga zonat më të ruajtura historike ku vetëm këmbësorët mund të ecin. I mbushur me pallate tradicionale japoneze të quajtur “trazira.

6) Umbria, Itali

Shpesh i quajtur “zemra e gjelbërt” e Italisë, Umbria është një qytet i veçantë sepse është i vetmi në rajonin italian që nuk ka as bregdet, as kufirin me ndonjë vend tjetër.

7) Belize, Amerikën Qendrore
I famshëm për normën e krimit, Belize është një qytet me pamje vizuele të mbushur me shtëpi të bukura koloniale, si dhe me ndërtesa të vjetra me një infrastrukturë në rënie.
8) Suzhou, Kinë
Suzhou është e vendosur në provincën juglindore të Kinës Lindore, Zhangzhou. Përveç kësaj, për të qenë një “viktimë” e modernizimit kohët e fundit, ende ekzistojnë pavionet harmonike, kopshtet, kanalet që mbijetuan dhe pagodat jashtëzakonisht të bukura.
9) Bahia, Brazil
Bahia është një shembull se çfarë ndodh kur influencat stilistike afrikane dhe portugeze janë të përziera.
10) Evora, Portugali
Ky qytet mesjetar portugez është ruajtur aq sa UNESCO e quan atë një “qytet-muze”.
/bonzo.info/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *