8 përfitime më të çuditshme të kafesë

8 përfitime më të çuditshme të kafesë

Shumë njerëz nuk mund ta imagjinojnë fillimin e ditës pa një kafe. Nëse i përkisni grupit që pinë kafe para se të hyni në banjo, ne kemi lajme të mira për ju. Pirja e përditshme e kafesë ndoshta është e mirë për shëndetin tuaj. Ka disa përfitime shëndetësore nga kafja, në vijim ju prezantojmë dobitë.

1.Zvoglon simptomet e sëmundjes së Parkinsonit

Sipas Akademisë Amerikane të Neurologjisë, kafe zvogëlon simptomat e sëmundjes së Parkinsonit.

“Ndërsa duke pirë kafe çdo ditë nuk ndihmon në përgjumje të pacientëve, ajo ka një ndikim pozitiv në kontrollin mbi lëvizjet e trupit”.

2. Mbron nga diabeti, tip 2

Kafeja mund të zvogëlojë shanset e diabetit të tipit 2. Kafe përmban minerale, të tilla si magnez dhe krom, të cilat ndihmojnë trupin të përdorë hormonin e insulinës, i cili në anën tjetër rregullon sheqerin në gjak.

3. Zvoglon depresionin tek gratë

Efektet pozitive të disponimit nuk zhduken kur hedhni cafeinë e tërë. Një studim i ri zbuloi se gratë që pinë rregullisht kafe kanë një shans 20% më të ulët të zhvillimit të depresionit, ndryshe nga ata që nuk pinë.

4. Rrit jetëgjatësinë

Përveç kësaj, duke ju dhënë energji, kafeja mund të zgjasë jetën tuaj. Disa studime kanë gjetur një lidhje midis konsumit të kafesë dhe vdekshmërisë së reduktuar.

5. Redukton kapsllëkun

Rreth 30% e njerëzve kanë nevojë për një tualet pasi kanë pirë një kafe. Kafeja “lëviz” zorrët, kështu që ndihmon kur keni kapsllëk.

6. Është e pasur me antioksidantë

Kafeja ka shumë antioksidantë që janë të shkëlqyeshëm për shëndetin tuaj. Në fakt, antioksidantët luftojnë disa kancere. Shkolla Mjekësisë së Harvardit shpjegon se kafeja zvogëlon rrezikun e disa kancereve.

7. Mbron mëlçinë nga sëmundjet

Jo vetëm që ndihmon kur je i përgjumsh, kafe gjithashtu mban shëndetin tuaj të mëlçisë.

“Pirja e kafesë shoqërohet me një nivel më të ulët të enzimeve që dëmtojnë mëlçinë. Ajo gjithashtu mund të ju mbrojë kundër kancerit të mëlçisë “, tha Harvard Medical School.

8. Redukton rrezikun e infarktit

Nëse pini kafe me masë, zvogëloni rrezikun e infarktit, veçanërisht nëse jeni femër. Pirja e kafesë gjithashtu zvogëlon rrezikun e rrahjeve anormale të zemrës.

/bonzo.info/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *