Europa kërcënohet nga ditë të acarta, edhe Ballkani

Europa kërcënohet nga ditë të acarta, edhe Ballkani

Moti i ngrohtë i këtyre ditëve do ti vijë fundi të shtunë të dielë, pasi një valë e ftohtë do të godasë pjesën më të madhe të Europës.

Kjo masë ajri shumë e ftohtë do të zhvendoset nga Siberia drejt Rusisë duke u zgjeruar përtej Uraleve gjatë fundjavës. Ndërsa, të hënën dhe në vijim, vala e acartë shtrin ndikimin në pjesën më të madhe të kontinentit Europian duke zbritur në deri në Italinë Qendrore dhe gjithë gadishullin Ballkanik.

MeteoAlb, në vlerësimin e vetë paraprak, pritet të jetë ngjarje e jashtëzakonshme atmosferike për shumë zona të Europës jo vetëm për faktin se do sjellë temperatura ekstremisht të ulëta në shumë qytete Europiane por më tepër për faktin se ngjarje të tilla vrojtohen rrallë në periudhat e fund-dimrit./top-channel.tv/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *