Nga Pogba dhe Pirlo “me zero” te bomberi Higuain dhe “artisti” Pjaniç, ja 10 “mrekullitë” e titujve të Juventusit

Nga Pogba dhe Pirlo “me zero” te bomberi Higuain dhe “artisti” Pjaniç, ja 10 “mrekullitë” e titujve të Juventusit

Shtylla kurrizore”, nga Bufon te Kielini, është ajo që ka udhëhequr Juventusin në një cikël të gjatë, me skuadrën bardhezi të kryesuar nga Masimiliano Alegri që do ngrejë titullin e shtatë radhazi. Një arritje që ka qenë megjithatë fryt i përmirësimeve të bëra gjatë merkatos së verës nga përgjegjësit zikaltër, të aftë për të zbuluar talente me parametër zero, pa harruar të shpenzojnë shifra “me peshë” kur ishte e nevojshme.

Dhe ditën e djeshme, e përditshmja “Tuttosport” ka stiluar klasifikimin e 10 goditjeve më të mira të merkatos të regjistruara nga Juventusi gjatë shtatë sezoneve të fundit…

10) SAMI KHEDIRA – Mesfushori gjerman me vitlindje 1987 u transferua prej Realit të Madridit në verën e 2015-ës. Me bardhezinjtë ka regjistruar deri tani 111 paraqitje, të “pasuruara” me 19 gola e 14 asiste; 3 tituj, 3 Kupa të Italisë dhe një Superkupë Italie.

9) MIRALEM PJANIÇ – Mesfushori boshnjak me vitlindje 1990 kaloi nga Roma në Torino verën e vitit 2016. Me bardhezinjtë ka regjistruar 90 ndeshje (dhe 14 gola e 28 asiste); 2 tituj e 2 Kupa të Italisë.

8) KARLOS TEVEZ – Sulmuesi argjentinas i vitlindjes 1984 u ble nga Mançester Siti verën e vitit 2013 dhe u largua më pas në 2015-ën me destinacion Boka Zhuniorsin (6,5 paguan ‘xeneizes’-ët). Me bardhezinjtë zhvilloi 96 paraqitje, ku regjistroi 50 rrjeta e 18 asiste; 2 tituj, 1 Kupë të Italisë e një Superkupë italiane.

7) GONZALO HIGUAIN – Sulmuesi argjentinas, i lindur në 1987-ën, u transferua te bardhezinjtë (që e blenë nga Napoli, duke paguar kluzolën) verën e vitit 2016. Me bardhezinjtë numëron 104 paraqitje, 55 gola e 12 asiste; 2 tituj dhe 2 Kupa të Italisë.

6) PAULO DIBALA – Sulmuesi argjentinas, me vitlindje 1993, u mor nga Palermo verën e 2015-ës. Me bardhezinjtë ka zhvilluar 139 paraqitje, gjatë të cilave ka koleksionuar 68 gola e 25 asiste; 3 tituj, 3 Kupa të Italisë e një Superkupë italiane.

5) ARTURO VIDAL – Mesfushor kilen, me vitlindje 1987, kaloi te “Zonja” nga Bajer Leverkuseni verën e 2011-ës e më pas u rikthye sërish në Bundesligë, te Bajerni i Mynihut, në 2015-ën (37,5 milionë euro është çmimi që paguan bavarezët). Me bardhezinjtë regjistroi 171 paraqitje, 48 gola e 25 asiste; 4 tituj, një Kupë të Italisë dhe 2 Superkupa Italie.

4) LEONARDO BONUÇI – Mbrojtësi italian, i lindur në 1987-ën, kaloi të bardhezinjtë pasi u largua nga Bari gjatë verës së 2010-ës e më pas udhëtoi në Milano (vitin e kaluar) për të veshur fanellën kuqezi (42 milionë pagoi “Djalli”). Me bardhezinjtë regjistroi 319 paraqitje, 21 gola e 8 asiste. Me Juventusin fitoi 6 tituj, 3 Kupa të Italisë dhe 3 Superkupa Italie.

3) ANDREA BARZALJI – Mbrojtës italian me vitlindje 1981. Juventusi ia mori Volfsburgut verën e 2011-ës dhe prej atëherë me bardhezinjtë ka regjistruar 270 paraqitje, 2 gola e 6 asiste; 7 tituj, 4 Kupa të Italisë e 3 Superkupa italiane.

2) POL POGBA – Mesfushori francez, i lindur në 1993- shin, iu mor Mançester Junajtidit me parametër zero gjatë verës së 2012-ës dhe u rikthye sërish te “Djajtë e Kuq” në 2016- ën (105 ishin milionat e paguar nga anglezët). Me bardhezinjtë regjistroi 178 paraqitje, 34 gola e 43 asiste; 4 tituj, 2 Kupa të Italisë dhe 3 Superkupa italiane.

1) ANDREA PIRLO – Mesfushor italian, me vitlindje 1978, lojtari më me vlerë (duke konsideruar rëndësinë në skuadër, pasi Juvja nuk i pagoi asgjë MIlanit) i këtij cikli bardhezi. U transferua në Torino verën e 2011-ës dhe u largua në 2015-ën me destinacion Nju Jork Sitin (sërish me zero). Me bardhezinjtë koleksionoi 164 paraqitje, 19 gola e 38 asiste; 4 tituj, një Kupë të Italisë dhe 2 Superkupa italiane.

Përgatiti: LEDIO NASE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *