Pse Kupën e Botës në Rusi duhet ta festojmë?

Pse Kupën e Botës në Rusi duhet ta festojmë?

Futbolli është thjeshtë një lojë shpjegoi Gary Lineker, ish kapiteni i ekipit të Anglisë.

Njëzet e dy burra ndjekin një top për rreth 90 minuta dhe në fund gjermanët fitojnë gjithmonë.

Me miliarda tifozë do ti bashkohen kampionatit Botërorë, Rusi 2018, në 14 qershor edhe pse kombëtaret e tyre mund të mos jenë pjesë e këtij Botërori.

Bangladeshët ndjekin me fanatizëm Kupën e Botës, duke injoruar zyrtarët të cilët herë pas here janë përpjekur t’i ndalojnë fluturimet e avionëve. Flamujt e Argjentinës dhe Brazilit, që janë ekipet kombëtare të Bangladeshit renditen në vendin e 197-të nga 207 në botëror dhe kurrë nuk kanë kualifikuar për Kupën e Botës.

32 skuadra, 736 lojtarë të grumbulluar, edhe pak ditë nga ndajnë nga fillimi i Kupës së Botës.

E teksa të gjitha kombëtaret kanë zyrtarizuar listën e lojtarëve të grumbulluar, tashmë mund të bëhen edhe “llogaritë” rreth disa detajeve të futbollistëve që do të luajnë në “Rusi 2018”.

Së pari, 124 nga 736 lojtarët e grumbulluar vijnë nga kampionati anglez, nga Serie A janë vetëm 58 lojtarë, nga La Liga janë grumbulluar 81 lojtarë. 67 nga Bundesliga dhe nga Ligue 1 vijnë 49 lojtare.

Anglia ndërkohë i ka të 23 lojtarët e saj që aktivizohen në Premier League, një rast unik mes 32 skuadrave të grumbulluara.

Lovre Kalinic, portieri i Kroacisë është lojtari më i gjatë në këtë Botëror. Gardiani i Gent është 201 cm i gjatë.

Më i shkurti?! Janë tre lojtarë që FIFA regjistron me të njëjtën gjatësi: Xherdan Shaqiri (Zvicër), Alshehri Yahia (Arabia Saudite) dhe Fernando Quintero (Kolombia), janë të gjithë 165 cm të gjatë.

Lojtari më i vjetër i grumbulluar është portieri legjendar i Egjiptit, El Hadary, i cili është 45 vjeç.

Lojtarët me më shumë prezenca në një kampionat Botëror 16 – Javier Mascherano (Argjentin); 16 – Rafael Márquez (Meksikë); 15 – Lionel Messi (Argjentinë); 14 – Mesut Özil (Gjermania); 13 – Manuel Neuer (Gjermania); 13 – Thomas Müller (Gjermania); 13 – Cristiano Ronaldo (Portogali); 13 – Sergio Ramos (Spanjë).

E teksa më të lehtët ishin 3, për peshën më të rëndë nuk ka dyshime: është Roman Torres, mbrojtësi i Panamasë 188 cm-99 kg.

Pse kombet dështojnë

Futbolli gjithashtu mund t’u mësojë vendeve se si të vendosë dhe të gëlltisë kapitalin njerëzor. Performuesit më të mirë jo vetëm kanë sisteme për gjetjen e fëmijëve të talentuar, por edhe mënyra për vërejtjen e zhvilluesve të vonuar të cilët nuk arritën të bëjnë prerjen e parë. Akademitë e tyre dalin nga lojtarët inteligjentë, krijues dhe jo automatikë. Pastaj, nëse ata janë të zgjuar, ata bien futbollistët e tyre më të mirë në një treg konkurrues.

Një model i thjeshtë i aftësive të vendeve për futboll, i cili peshon gjëra të tilla si pasuri dhe interes në lojë, sugjeron që Amerika duhet të bëjë më mirë. Një arsye e mundshme për dështimin e ekipeve të meshkujve të saj është se ligë profesionale e futbollit të Amerikës është një kartel. Pagat kufizohen dhe ekipet e ndarjes së ulët në të cilën lojtarët vendas mund të zhvillohen nuk mund të promovohet.

Pra ndërkombëtaristët liberalë duhet të gëzojnë Kupën e Botës, përkundër propagandës Putinophile që pa dyshim do ta shpërfill atë herë pas here. Futbolli, si jeta, është jashtëzakonisht e paparashikueshme. Për atë që vlen, modeli ynë sugjeron që një vend është më i përshtatshëm për të dominuar lojën e bukur; në të vërtetë, ajo ka kryer pak më keq se sa duhet të kishte bërë gjatë viteve. Ky vend është Gjermania.

/opinion.al

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *