I nxehti, 10 këshilla për tretjen

I nxehti, 10 këshilla për tretjen

Kur bën nxehtë, trupi ka nevojë për më pak kalori sepse nuk ka nevojë të luftojë me të ftohtin tipik të sezonit të dimrit ose, në çdo rast, me temperaturat e ulëta.

Për këtë arsye është mirë ta orientoni dietën tuaj drejt një konsumimi më të madh të frutave dhe perimeve, drithërave, karbohidrateve të thjeshta dhe pjatave unike, duke kufizuar ushqimet e pasura me yndyrna të ngopura, por duke reduktuar gjithashtu edhe porcionet.

Të gjithë e kuptojnë zagushinë e verës dhe problemet që krijon. Kjo sepse kur bën nxehtë, tretja ngadalësohet, prandaj trupi ynë duhet të ndihmohet për të punuar në mënyrë efikase.

Si? Me një dietë të larmishme dhe të ekuilibruar, në të cilën shumë ushqime të përpunuara gjejnë pak hapësirë dhe konsumi i frutave dhe perimeve sezonale, i cili duhet të jetë konstant gjatë gjithë vitit, është mbret.

Këshilla për të mos rënë pre e një tretjeje të lodhshme në verë:

Mos gëlltisni pije ose ushqime shumë të ftohta: pritni pak minuta para se t’i kaloni nga frigoriferi në stomak. Ulja e marrjes së ushqimeve të pasura me yndyrna të ngopura dhe me kalori të lartë, siç janë mishi i kuq dhe i përpunuar.

Më mirë peshk dhe mish të bardhë. Hidratoni me ujë. Sheqeri dhe pijet e buta të gazuara përmbajnë shumë kalori dhe aditivë.

Shumë pak alkool. Alkooli rrit ndjenjën e ngrohtësisë, përveç që është një bombë me kalori, veçanërisht nëse mendoni për kokteje të përpunuara dhe plot ngjyra.

Pemë dhe perime sezonale gjatë gjithë ditës, së paku 5 porcione në ditë. Përveç që janë të pasura me ujë, ata i japin trupit kripërat minerale të humbura përmes djersitjes. Këtu janë disa: domate, speca, karrota, sallatë marule, verëra dhe patëllxhan, kopër; luleshtrydhe, kajsi, pjeshkë, pjepër, rrush.

“Këto ushqime janë shumë të mira nëse nuk vuani nga “kolititi” ose zorrët e irritueshme ose ënjtja e barkut. Fibrat, duke u fermentuar, mund të përkeqësojnë simptomat e bezdisë dhe të meteorizmit”. “Edhe njerëzit me gastrit mund të kenë vështirësi në tretjen e sallatës, duke qenë një fibër e pazgjidhshme”.

Në verë u thoni po perimeve dhe pak edhe atyre djegëse. Erëza të lehta: ideale si zakonisht vaj ulliri ekstra i virgjër, më i tretshëm Pjatat unike me perime dhe drithëra: kujdes me perimet e papërpunuara që ngadalësojnë tretjen.

Drithërat mund të përgatiten si një sallatë orizi, pa marule, për shembull, dhe janë ushqime të shkëlqyera ushqyese dhe të lehta për verën”. Bishtajore gjithashtu në verë: “U thoni bishtajoreve gjatë gjithë vitit.

Të pasura me vitamina dhe proteina, gjithashtu shumë të dobishme për atletët. Për ata që kanë probleme me ënjtje të barkut nga zorrët e irrituara ose nga një sëmundje divertikulare, rekomandohet që të shtypen”.

Gatime të lehta: kufizoni tiganisjen në minimum. Piper, pse jo? Piperi është në të vërtetë një erëz që lehtëson tretjen dhe ka vetitë analgjezike në mukozën e stomakut./fax.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *