Ujë të ftohtë? Është shumë i dëmshëm për trupin

Ujë të ftohtë? Është shumë i dëmshëm për trupin

Uji është pija më e mirë për trupin e njeriut, por shumica nuk pëlqejnë të pinë ujë në temperaturë dhome, veçanërisht në ditët e verës. Çfarë bën në fakt organizmi?

Pirja e ujit të ftohtë shkakton dhimbje stomaku, gjë që e komplikon procesin e tretjes pas ngrënies, transmeton KosovaPress.

Ekspertët thonë se pirja e ujit të ftohtë ul temperaturën e trupit dhe ngadalëson tretjen dhe qarkullimin e gjakut.

Sipas hulumtimit, pirja e ujit të ftohtë mund të jetë shkaku i migrenës dhe mjekësia kineze beson se i gjithë sistemi i tretjes do të ndërpritet nëse ju pini ujë të ftohtë, pasi kjo krijon një çekuilibër në stomak. /lexo.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *