Shaqiri i dërgon të fala Gary Neville pasi mori çmimin ‘Lojtari i ndeshjes’ me dygolëshit ndaj Unitedit

Shaqiri i dërgon të fala Gary Neville pasi mori çmimin ‘Lojtari i ndeshjes’ me dygolëshit ndaj Unitedit

 Liverpooli fitoi derbin ndaj Manchester Unitedit me rezultat 3-1, vendimtar në fitoren e Reds u tregua Xherdan Shaqiri.

Shqiptari u fut në lojë në minutën e 70-të dhe brenda dhjetë minutave shënoi dy gola për skuadrën e Jurgen Klopp.

Kështu anësori nga Gjilani në fund u zgjodh ‘Lojtari i ndeshjes’, çmim që në Ligën Premier ndahet nga Sky Sport.

Statistikat e Shaqirit: 23 prekje të topit, 17 pasime, 1 shans i krijuar, 2 gjuajte në portë, 2 gola (Foto: Clive Brunskill/Getty Images/Guliver)

Për këtë sezon pjesë e mediumit të njohur anglez janë edhe legjendat e futbollit anglez, Jamie Carragher dhe Gary Neville.

Ky i fundit ka qenë një nga kritikuesit më të mëdhenj të Shaqirit në vitet e fundit, por shqiptari me formën e mirë ka bërë që legjenda e Unitedit t’i bie pishman për komentet e ashprat ndaj ish-yllit të Stoke Cityt.

Sky kishte caktuar Neville që t’ia dorëzonte Shaqirit çmimin për më të mirin e ndeshjes, por 43-vjeçari kishte refuzuar dhe në vend të tij doli Carragher. Ish-mbrojtësi i Liverpoolit e zbuloi gjithë këtë në shaka, kurse Shaqiri teksa mori çmimin ia ktheu: “Përshëndete nga ana ime”.

Xherdani këtë sezon në Ligën Premier ka shënuar pesë gola dhe ka asistuar dy herë në 627 minuta lojë. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *