Frutat që ju dobësojnë shumë

Frutat që ju dobësojnë shumë

Humbja e peshës nuk është e lehtë. Në kohët e sotme ne po hamë më shumë se sa ka nevojë trupi jonë dhe përfundojmë duke u shëndoshur. Për të humbur peshën, duhet të mashtrosh trupin tënd duke menduar se me të vërtetë po lodhesh duke marrë më pak kalori sesa ti djeg.

Për fat të mirë, përtej kufizimit të kalorisë, ka disa gjëra që mund t’i bëni për të filluar humbjen e peshës suaj në një mënyrë të shëndetshme. Frutat që përmbajnë antioksidant anthocyanin (një flavonoid) kanë treguar në studime të shumta se rrisin efektet e një dietë për humbjen e peshës. Këtu janë 7 llojet e frutave që ju ndihmojnë të humbni në peshë.

  1. Qershitë

Qershitë janë fantastike për tu ngrënë kur jeni duke u përpjekur të humbni peshë. Universiteti i Miçiganit bëri një studim në të cilin përcaktoi se gjatë 12 javëve, minjtë që  ushqeheshin me qershi, kishin një ulje prej 9% të yndyrës të barkut se  sa minjtë që ushqeheshin me të ashtuquajturën dietë perëndimore. Qershitë  janë gjithashtu të lidhura me shëndetin e zemrës dhe ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit.

  1. Frutat e pyllit

Ky është një lajm i madh, sepse nuk do të mërzitesh me duke i ngrënë frutat e pyllit. Frutat në këtë kategori janë plot me polifenole të shëndetshme, të cilat jo vetëm që ndihmojnë të humbni peshën, por në të vërtetë ndalojnë formimin e yndyrës. Një studim i Universitetit të Teksasit zbuloi se minjtë që morën 3  vakte ditore të pluhurit nga kokrrat e kuqe kishin më pak qeliza yndyrore deri në masën 73%. Frutat e pyllit janë thjeshtë fantastike.

  1. Shalqiri

Ne mund ta shmangim shalqirin me supozimin se ka shumë sheqer dhe ujë, por në të vërtetë është mjaft i shëndetshëm për ju. Sipas Universitetit të Kentakit, konsumimi i shalqirit mund të ulë akumulimin tuaj të yndyrës dhe të përmirësojë profilet e lipideve për të nisur. Lëngu i shalqiri ndikon gjithashtu në uljen e dhimbjes së muskujve pas stërvitjes.

  1. Grapefruit i kuq

Ky frut ndihmon për reduktimin e yndyrës së barkut dhe uljen e nivelit të kolesterolit. Në fakt, pjesëmarrësit në një studim prej gjashtë javësh që hëngrën grejpfrut me çdo vakt, dobësoheshin dukshëm. Hulumtuesit mendojnë se arsyeja është për shkak të kombinimit të centraleve të phytochemicals dhe vitaminës C të gjetur në këtë agrume. Grejpfruti është i shijshëm për tu ngrënë gjithashtu.

  1. Molla e kuqe

Mollët në përgjithësi janë një burim i shkëlqyeshëm i fibrave të tretshme, të cilat bëhen si xhel në stomak dhe ju ndihmon të ndiheni më të plotë. Qendra Mjekësore e Baptisteve të Ëake Forest raporton se çdo herë që merrni 10 gramë fibra të tretshme në dietën tuaj, yndyra e barkut zvogëlohet me 3.7% gjatë një periudhe pesëvjeçare.

Kjo do të thotë se mollët mund të ndihmojnë humbjen tuaj të peshës duke ulur dëshirat e ushqimit, si dhe të vazhdoni të holloni ndjeshëm belin tuaj. Mollë e kuqe kanë më shumë antioksidantë flavonoid, duke i bërë ato me të fuqishme se llojet e tjera në humbjen e peshës.

  1. Nektarinat, pjeshkat dhe kumbullat

Kjo familje e frutave (fruta guri) është e njohur për të ndihmuar në parandalimin e sindromës metabolike, e cila është thjesht një emër për një grup faktorësh të lidhur me rrezikun ndaj obezitetit dhe sëmundjeve që lidhen me shëndoshjen. Diabeti është shembulli kryesor i një çrregullimi metabolik, dhe yndyra e barkut është një faktor serioz në rrezikun ndaj shëndetit. Frutat e gurit përmbajnë shumë fenolike që luajnë një rol në udhëzimin e sjelljes së gjeneve yndyrore. Ato janë gjithashtu kanë sasi më  të ulta në sheqerna sesa frutat e tjera, duke i bërë ata ideale për ata që mbajnë dietë.

  1. Dardhët

Pavarësisht se janë aq të ëmbla në shije, dardhat janë kryesisht ujë dhe fibra, dy gjëra që me të vërtetë ndihmojnë në humbjen e peshës.  Për 100 gram dardhë ka vetëm 56 kalori. Fibrat gjithashtu mbështesin tretjen dhe eliminimin e shëndetshëm, në mënyrë që ju të mos ndiheni të lodhur dhe të fryrë.

Si një bonus, vitamina C dhe vitamina A tek dardha luftojnë kundër dëmeve të radikaleve të lira dhe zvogëlojnë inflamacionin. Kjo ju ndihmon të dukeni më të rinj dhe të ndiheni mirë në përgjithësi. Vetëm të jetë i sigurt që të zgjidhini dardha të freskëta ose të ngrira, si dardha të konservuara kanë tendencë të jenë të paketuara në shurup me sheqer. /gazetashqip/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *