Teknologjia e njohjes së fytyrës dështon në 42 modele telefonësh

Teknologjia e njohjes së fytyrës dështon në 42 modele telefonësh

Një organizatë jofitimprurëse nga Holanda ka testuar 110 modele smartfonësh dhe gjeti se teknologjia e njohjes së fytyrës që ato kishin nuk funksiononte siç ishte premtuar në 42 prej tyre.

Studimi i kryer nga Consumentenbond gjeti se mjafton të mbaje një foto përpara 42 modeleve për tu kyçur në të me teknologjinë e njohjes së fytyrës.

Mjafton një foto çfarëdo marrë edhe nga një kamër CCTV apo nga media sociale.

Rezultatet janë shqetësuese. Duke përdorur një foto të printuar hakerët mund të hyjnë në smartfonin e një personi lehtësisht përpara se të provojnë sulme më komplekse.

Sipas Consumentenbond, modelet nga Asus, BlackBerry, Huawei, Lenovo, LG, Nokia, Samsung, Sony dhe Xiaomi kanë dështuar përballë testimeve.

Telefonët e Apple të njohur për teknologjinë e fuqishme të njohjes së fytyrës i mbijetuan testeve duke ruajtur reputacionin.

Lista e plotë e smartfonëve që dështuan në testime paraqitet si vijon:

Alcatel 1X
Asus Zenfone 5 Lite 64 GB
Asus Zenfone 5, ZE620KL (64 GB)
BlackBerry Key2
BlackBerry Key2 (US version)
BQ Aquaris X2
BQ Aquaris X2 Pro
General Mobile GM8
HTC U11+
Huawei P20 (EML – L29)
Huawei P20 Lite
Huawei P20 Pro (CLT – L29)
Lenovo Motorola Moto E5
Lenovo Motorola Moto E5 (BR version)
Lenovo Motorola Moto E5 Plus (BR version)
Lenovo Motorola Moto G6 Play
LG K9 (LM-X210EMW)
LG Q6 Alpha (LG-M700n)
Motorola Moto G6 Play (BR version)
Motorola One
Nokia 3.1
Nokia 3.1 (US version)
Nokia 7.1
Oukitel VU
Samsung Galaxy A7 (2018)
Samsung Galaxy A8 (32GB) (SM-A530F/DS
Samsung Galaxy A8 (64 GB)
Samsung Galaxy A8+ (SM-A730F)
Samsung Galaxy J8 Brasil
Sony Xperia L2 (H3311)
Sony Xperia L2 (H3321)
Sony Xperia XZ2 (H8216)
Sony Xperia XZ2 (US version)
Sony Xperia XZ2 Compact (H8314)
Sony Xperia XZ2 Compact (US version)
Sony Xperia XZ2 Compact Dual SIM (H8324)
Sony Xperia XZ2 Dual SIM (H8266)
Sony Xperia XZ2 Premium (US version)
Sony Xperia XZ3
Vodafone Smart N9
Xiaomi Mi A2
Xiaomi Mi A2 (32GB)

Kjo është lista e plotë e pajisjeve që me sukses kaluan testimet:
Alcatel 3V (5099D)
Alcatel 5
Apple iPhone XR (128 GB)
Apple iPhone XR (256 GB)
Apple iPhone XR (64 GB)
Apple iPhone XS (256GB)
Apple iPhone XS (512GB)
Apple iPhone XS (64GB)
Apple iPhone XS Max (256GB)
Apple iPhone XS Max (512GB)
Apple iPhone XS Max (64GB)
Asus Zenfone Max Plus (ZB570TL)
Honor 10
Honor 7C
Honor 8X
Honor View 10
HTC U12+ (EU version)
HTC U12+ (US version)Huawei P Smart+
Huawei Y6 (2018) (ATU-L21)
Huawei Y7 (2018)
Huawei Mate 20
Huawei Mate 20 Lite
Huawei Mate 20 Pro
Lenovo Motorola Moto G6 (32GB)
Lenovo Motorola Moto G6 (64GB)
Lenovo Motorola Moto G6 (US version)
Lenovo Motorola Moto G6 Plus
Lenovo Motorola Moto Z3 .US version
Lenovo Motorola Moto Z3 Play
Lenovo Motorola Moto Z3 Play .US version
Motorola Moto G6 (BR version)
Motorola Moto G6 Plus (BR version)
One Plus 5T
OnePlus 6 (128GB)
OnePlus 6 (256GB)
OnePlus 6 (64GB)
OnePlus 6 (US version) (64 GB)
Oppo Find X
Samsung Galaxy A6 (32GB)
Samsung Galaxy A6+ (32GB)
Samsung Galaxy A6+ (64 GB)
Samsung Galaxy A9 (2018)
Samsung Galaxy J6 (2018)
Samsung Galaxy Note 9 (128 GB) (EU version)
Samsung Galaxy Note 9 (128 GB) Dual SIM (BR version)
Samsung Galaxy Note 9 (128 GB) Single SIM (EU version)
Samsung Galaxy Note 9 SM-N960U1 (US version)
Samsung Galaxy S9 (SM-G960F/DS)
Samsung Galaxy S9 SM-G960U1 (US model)
Samsung Galaxy S9 256GB
Samsung Galaxy S9 dual (128GB)
Samsung Galaxy S9+ (SM-G965F/DS)
Samsung Galaxy S9+ 256GB
Samsung Galaxy S9+ dual (128GB)
Samsung Galaxy S9+ Single SIM
Samsung Galaxy S9+ SM-G965U1 (US model)

/Observer/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *