77 vite nga lindja e Muhammad Ali, vjen befasia e madhe

77 vite nga lindja e Muhammad Ali, vjen befasia e madhe

Kentucky, vendlindja e Muhammad Ali, do ta nderojë boksierin e ndjerë në 77 vjetorin e lindjes.

Bordi i Autoritetit Rajonal të Aeroportit Louisville votoi të mërkurën për të ndryshuar emrin në Aeroportin Ndërkombëtar të Louisville në Muhammad Ali.

I lindur në 1942, legjenda e boksit do të ishte 77-vjeçar këtë të enjten. Ai vdiq në vitin 2016, përcjell lajmi.net.

E veja e Aliut, Lonnie Ali, tha në një njoftim nga bordi se ajo është krenare për ndryshimin e emrit.

“Unë jam i lumtur që vizitorët nga larg dhe të gjerë që udhëtojnë në Louisville do të kenë një pikë tjetër prekjeje ndaj Muhammedit dhe do të kujtohej për natyrën e tij të hapur dhe gjithëpërfshirëse, e cila reflekton qytetin tonë”, tha Lonnie.

Ajo tha se edhe pse Ali ishte një “qytetar global”, ai kurrë nuk harroi qytetin e tij.

Kryetari i bashkisë së Louisvilit, Greg Fisher, përmendi hulumtimin që tregon se njohja e emrit të Aliut është më e madhe se Louisville dhe tha se po organizon një grup për të punuar për të festuar lidhjet e Aliut në Louisville më gjerësisht, transmeton lajmi.net.

Ai ndau se është vetëm një pjesë e përpjekjeve shumë më të gjera për vendin që Aliu e quajti ‘qyteti më i madh në botë’.

“Është obligim dhe mundësi për të treguar tregimet e shumta dhe kompleksitetin që e bëri njeriun të njohur si” Më i madhi i gjithë kohës “. ‘

Me iniciativën e ardhshme “Lean Into Louisville”, qyteti do të presë një sërë bisedash, prezantimesh, aktivitetesh dhe ekspozitash arti për t’u përballur me historinë dhe trashëgiminë e çështjeve me të cilat ballafaqohej Ali, të cilat janë ende shumë të pranishme sot. /Lajmi.net/

Foto: Getty Images

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *