Warriors “shtypin” Lakers me Klay Thompson, Harden nuk mjafton për Rockets

Warriors “shtypin” Lakers me Klay Thompson, Harden nuk mjafton për Rockets

Golden State Warriors hakmerren ndaj Los Angeles Lakers për humbjen e pësuar mbrëmjen e Krishtlindjes në “Oracle Arena”. Këtë herë skena ishte zhvendosur në “Staples Center”, aty ku kampionët në fuqi të NBA u shfaqën prepotentë, duke fituar thellë 111-130. Pa LeBron James, që vazhdon të jetë i dëmtuar, kalifornianët e patën të vështirë të përballonin furinë e Warriors, sidomos në periodën e tretë, ku u shënua një rezultat i pjesshëm 25-45. I papërmbajtshëm Klay Thompson, autor i 44 pikëve, ndërsa Stephen Curry u kursye me vetëm 11 pikë e 12 asistime. Thompson theu dhe një rekord në NBA, duke qenë i saktë 100% në 10 gjuajtjet për tri pikë. Për Lakers u munduan të bënin diçka Ivica Zubac me 18 pikë e Brandon Ingram që shtoi 17 pikë të tjera.

37 pikë realizoi James Harden në përballjen e Houston Rockets ndaj Philadephia 76-ers, por, çuditërisht, performanca e tij nuk mjaftoi për të fituar, pasi ai u shfaq si i vetëm në një ishull. Falë 32 pikëve dhe 14 “rebound” të Joel Embiid, 76ers triumfuan me diferencë 121-93.

Boston Celtics mposhtën Miami Heat 107-99, duke e bërë diferencën mbi parket në periodën e tretë, teksa realizuan më shumë se dyfishin e pikëve të kundërshtarit, 37-18. Vazhdon të shkëlqejë për Celtics Kyrie Irving, i cili e mbylli takimin me 26 pikë e 10 asistime.

Në “Madison Square Garden” Oklahoma City Thunder iu imponuan New York Knicks me rezultatin e thellë 109-127, të inspiruar nga trioja Paul George-Russell Westbrook-Dennis Schröder, me 65 pikë në total (31 George dhe nga 17 Westbrook dhe Shroeder).

Talenti Slloven, Luka Doncic, realizoi “triple-double” e parë në karrierë në radhët e Dallas Mavericks: 18 pikë, 11 “rebound dhe 10 asistime, por paraqitja e tij nuk mjaftoi për të shmangur humbjen ndaj Milwaukee Bucks 116-106. Spikati me 31 pikë dhe 15 “rebound” Giannis Antetokounmpo, ndërsa 21 pikë të tjera i shtoi Eric Bledsoe.

Rezultatet:

New York Knicks-Oklahoma City Thunder 109-127

Cleveland Cavaliers-Chicago Bulls 88-104

Washington Wizards-Detroit Pistons 101-87

Milwaukee Bucks-Dallas Mavericks 116-106

Atlanta Hawks-Orlando Magic 103-122

Brooklyn Nets-Sacramento Kings 123-94

Memphis Grizzlies-New Orleans Pelicans 85-105

Boston Celtics-Miami Heat 107-99

Philadelphia 76ers-Houston Rockets 121-93

Utah Jazz-Portland Trail Blazers 104-109

Los Angeles Lakers-Golden State Warriors 111-130

/Super Sports/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *