Sipas librit autobiografik, Depay fajëson vetveten për dështimin te United

Sipas librit autobiografik, Depay fajëson vetveten për dështimin te United

Memphis Depay pranon se askush nuk është për dështimin te skuadra e Manchester Unitedit.

Anësori holandez nuk arriti të tregonte cilësitë në Ligën e Premier, pavarësisht se u transferua te Djajtë e Kuq mes shumë premtimeve në vitin 2015.

Me rekomandim të Louis Van Gaalit, tifozët e klubit anglez menduan se po merrnin një nga lojtarët më të talentuar të planetit. Por ai rrallë herë bëri përshtypje në ligë dhe përfundimisht u transferua në Lyon, ku javët e fundit ka shkëlqyer me francezët.

Simon Zwartkuis, i cili ishte bashkautor i autobiografisë së fundit të Depayt, foli për mentalitetin e lojtarit dhe dështimin në United në një intervistë ekskluzive me Tribal Football.

“Depay është shumë i hapur në lidhje me kohën e qëndrimit në United. Ai kishte probleme të përshtatet me stilin e lojës së Van Gaalit, ku përjetoi një mungesë lirie në fushë”.

“Ai është lojtar specifik pasi ka një stil të lirë të lojës duke ndjekur intuitën e vetë. Gjithashtu Memphis dëshironte të bënte seanca shtesë stërvitore me Ryan Giggs për t’u bërë një krah më i mirë, por Van Gaal i tha atij se ishte e pakuptimtë”.

“Përveç kësaj, Memfisi pranon në libër se gjatë sezonit të parë në United, nuk e arriti nivelin e tij që tregoi në PSV dhe ekipin kombëtar të Holandës. Kur erdhi Mourinho, niveli i Memfis u rrit gjatë stërvitjeve.”

“Gjatë asaj periudhe, ai fajësoi Van Gaalin dhe Mourinhon që nuk i dhanë besimin që i duhej, por duke u rrëfyer në libër, Memfis pohon se nuk e fajëson askënd, pos vetvetes.

“Ai u acarua gjithnjë e më shumë me situatën e tij. Personalisht pohoi se ka arritur fundin dhe më pas është mbyllur në shtëpinë e tij, duke mos arritur të gjejë rrugën e duhur”, pohoi Zwartikus. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *