Ky është PlayStation 5 – pamjet dhe specifikacionet

Ky është PlayStation 5 – pamjet dhe specifikacionet

Sony më në fund ka zbuluar se si duket dhe karakteristikat e PlayStation 5.

Pas gati një ore njoftimesh për lojën PS5, Sony zbuloi edhe dizajnin e harduerit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, konsola e PS5 përfshin një dizajn bardhë e zi për të përputhur me kontrolluesin e ri që do të përfshihet në kuti.

Zbulimi i dizajnit të harduerit PS5 të Sony vjen pak muaj pas pasi Microsoft zbuloi pamjen në formë PC të konsolës së saj të gjeneratës së ardhshme, Xbox Series X, në dhjetor të vitit 2019.

 

Dhe Sony, si Microsoft, ka dhënë ngadalë më shumë informacione për gjeneratën e tij të ardhshme PS5 muajt e fundit.

Konsola do të arrijë në sezonin e festave dhe mundësohet nga një CPU me tetë bërthama AMD Zen 2 CPU dhe një GPU AMD RDNA 2.

Sony njoftoi specifikacionet e PS5 në mars, dhe çipat e AMD do të ofrojnë 10.28 teraflops të energjisë duke përdorur frekuenca të ndryshueshme si në CPU dhe GPU.

Sony po përdor gjithashtu një opsion SSD për të rritur kohën e ngarkesës për lojëra.

SSD do të sigurojë 825GB hapësirë dhe 5.5 GB/s të performancës.

Në këtë drejtim thuhet se Sony po kërkon që të gjitha lojërat të instalohen në SSD të brendshme për të përdorur shpejtësinë e leximit.

PS5 gjithashtu do të mbështesë grafikë 8K, grafikë 4K me një ritëm të rifreskimit 120Hz dhe audio 3D.

PS5 gjithashtu do të mbështesë një “shumicë dërrmuese” të më shumë se 4,000 ‘titujve’ të PlayStation 4 që ekzistojnë sot. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *