Australi, fillon prodhimi i vaksinave kundër Covid 19

Australi, fillon prodhimi i vaksinave kundër Covid 19

Australia nënshkroi një marrëveshje furnizimi dhe prodhimi prej 1,7 miliardë dollarësh me zhvilluesit e vaksinave dhe ka premtuar ta shpërndajë atë pa kosto në mesin e qytetarëve.

Kompania globale e bioteknologjisë CSL do të fillojë prodhimin e një vaksine kundër koronavirusit të ri (COVID-19) në Melbourne para përfundimit të provave të fazës së tretë, transemton Anadolu Agency (AA).

Zyrtari Kryesor Shkencor i firmës, Andrew Nash tha për ABC News se kompania “shpreson që do të paguhet basti për prodhimin e vaksinën Oxford-AstraZeneca para aprovimit”.

Rezultatet e provave të fazës së tretë të vaksinës priten deri në fund të këtij viti.

“Nëse prova klinike është pozitive me rezultatin që ne po kërkojmë, vaksina do të jetë në dispozicion në kohë të shkurtër për shpërndarje publike”, tha Nash, duke shtuar se “jemi përpara kohës”.

Australia nënshkroi një marrëveshje furnizimi dhe prodhimi prej 1,7 miliardë dollarësh me zhvilluesit e vaksinave dhe ka premtuar ta shpërndajë atë pa kosto në mesin e qytetarëve.

Qeveria e udhëhequr nga Scott Morrison njoftoi më herët se qytetarët do të marrin vaksinimin falas që nga fillimi i vitit të ardhshëm.

Australia ka raportuar 27.665 raste të koronavirusit, përfshirë 970 raste të vdekjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *