Në Mykonos mbërrin jahti me ngjyrë të florinjtë

I gjithë Mykonos ishte mahnitur nga jahti ngjyrë floriri që mbërriti së fundmi në brigjet e tij. Nuk dihet se kush e drejton jahtin Khalilah, që u bë objekt diskutimi, por dihet se pronari i jahtit luksoz, që e ka nxjerrë atë në shitje për 28.5 milion euro.

Por derisa ta shesë, ai e jep me qira me një kosto prej 255,000 deri në 265,000 euro në javë, në varësi të sezonit.

Khalilah është në pronësi të rusit, Alexei Golubovich. Emri i tij mund të mos thotë shumë për ne, por në Rusi dhe Londër, ku ai jeton, ai ka reputacionin e “mbretit të naftës”, pasi ishte CEO dhe aksioner i naftës Yukos, kompania më e madhe e naftës në Rusi, deri në vitin 2004 kur u ble nga Gazprom.

Alexei Golubovic ishte zhdukur nga Yukos në fillim të vitit 2001 për shkak se, sipas raporteve, ka tentuar vrasjen e gruas, atëherë Olga Mirimskagia, e cili ishte shef i divizionit Yukos.

Rusi, i cili sipas listës së Forbes ka një pasuri prej mbi 400 milionë $ ishte gjithashtu i përfshirë në një skandal mashtrimi tatimor. Ai akuzohet nga Rusia për fitimin e më shumë se 280 milion dollarë jashtë vendit përmes Yukos. Rusia lëshoi ​​një urdhër arresti dhe Gulboviç ishte në kërkim nga 2004 deri në 2006 kur u arrestua në Itali.

Ai më pas kishte lundruar me jahtin Khalilah për në portin e qytetit italian të Viareggio. Menjëherë pasi Gulboviç u arrestua në Itali, Prokuroria e Përgjithshme Ruse njoftoi ekstradimin e të dyshuarit në Rusi, por me një vendim të gjykatës lokale, Golbovic u la i lirë me disa kushte kufizuese.

Në vitin 2007, biznesmeni rus ra dakord me Prokurorinë Ruse për të ndihmuar me informacion mbi çështjen e mashtrimit tatimor duke u kthyer në Rusi./TopChanel/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *