Warren Buffett jep dorëheqje nga Fondacioni Gates, si dhe shuma të mëdha për bamirësi

Warren Buffett jep dorëheqje nga Fondacioni Gates, si dhe shuma të mëdha për bamirësi

Miliarderi Warren Buffett ka dhuruar edhe 4.1 miliardë dollarë të aksioneve të Berkshire Hathaway për bamirësi.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, i konsideruar si investitori më i suksesshëm në botë, kryetari i Berkshire Hathaway ka dhënë shuma të mëdha të pasurisë së tij për bamirësi.

Në një deklaratë, ai shkroi: “Shoqëria ka një përdorim për paratë e mia; unë nuk e bëj”.

Buffett gjithashtu njoftoi dorëheqjen e tij si “kujdestar” i Fondacionit Bill dhe Melinda Gates.

Donacioni e çon atë në gjysmën e rrugës për të përmbushur një premtim të vitit 2006 për të dhënë të gjitha aksionet e tij në Berkshire Hathaway për pesë organizata, përfshirë Fondacionin Gates.

Siç bëhet e ditur, Buffett ka 238,624 aksione të mbetura në Berkshire.

Ai shkroi të mërkurën: “Për shumë dekada kam grumbulluar një shumë gati të pakuptueshme thjesht duke bërë atë që dua të bëj. Unë nuk kam bërë asnjë sakrificë dhe as familja ime”.

Z. Buffett u bashkua me klubin ekskluziv prej 100 miliardë dollarësh që përfshin Elon Musk, Jeff Bezos dhe Bill Gates në Mars, pasi Berkshire Hathaway pa aksionet e saj të rriteshin në nivele rekord në 2021.

Ai tha se tashmë ishte larguar nga të gjithë bordet e tjera të korporatave, përveç asaj të Berkshire Hathaway.

“Pjesëmarrja ime fizike nuk është në asnjë mënyrë e nevojshme”, që fondacioni të arrijë qëllimet e tij, shkroi Buffett.

Kjo vjen pasi u ngritën pikëpyetje mbi të ardhmen e organizatës pasi Bill dhe Melinda Gates njoftuan divorcin e tyre në maj.

Çifti miliarder drejton fondacionin bamirës, i cili ka punuar në iniciativa të tilla si luftimi i sëmundjeve infektive dhe inkurajimi i vaksinimeve për fëmijët. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *