Këngët që nxorrën njerëzit nga koma

Këngët që nxorrën njerëzit nga koma

A i njohin miqtë dhe familjarët meloditë tuaja të preferuara? Është më shumë sesa thjesht një kuiz për të parë se kush ju njeh më mirë dhe një ditë, mund të shpëtojë jetën tuaj.

Mjekët shpesh rekomandojnë që njerëzit që vizitojnë personat që ndodhen në koma të luajnë muzikë që ka kuptim të veçantë për ta. Ky është i njohur si një “stimul i dukshëm”, diçka që është e njohur dhe e rëndësishme emocionale.

Nxitjet si këto janë aq të fuqishme sa mund të zgjojnë viktimat e komave nga përgjumjet e tyre të thella.

Këtu janë 15 këngë që kanë bërë ndryshimin:

“Rolling in the Deep” e Adele

Në vitin 2011, Charlotte Neve 7-vjeçare kishte një hemorragji të rrallë në tru që rezultoi në një gjendje kome mjekët thanë se ajo mund të mos dilte më. Nëna e Charlotte po përgatitej për më të keqen kur “Kënga e Vitit” Grammy 2012 u lancua në radio ndërsa ajo ishte duke vizituar vajzën e saj. Meqenëse ishte një këngë që nëna dhe vajza e shijuan, nëna e Charlotte filloi të këndonte së bashku. Për habinë e saj, Charlotte buzëqeshi. Ishte reagimi i parë që ajo kishte pasur ndaj gjithçkaje që kur ra në koma. Dy ditë më vonë, ajo po fliste dhe po ngrihej nga shtrati.

“You’re Beautiful” e James Blunt

Historia: Prindërit e pesë vjeçares Claudia Dealëis u shkatërruan kur ajo ra nga ballkoni i një shoku, duke thyer kafkën e saj dhe duke rënë në koma. Ajo kishte qenë në koma për 10 ditë pa asnjë shenjë përmirësimi kur “You’re Beautiful”, një nga këngët e preferuara të Claudias, u lancua në radio e spitalit. “Kur erdhi në radion e spitalit, ne thjesht mund ta shihnim atë duke filluar të lëvizte pak dhe e dinim që ajo po fillonte të zgjohej”, tha babai i saj . “Kur ajo hapi sytë dhe na njohu ne u lehtësuam aq shumë. Çdo lëvizje e vogël ishte si një hap masiv “.

The Mack & Mabel

John Flynn, një ekzekutiv i marketingut me qendër në Londër, kishte tre operacione bajpas në më pak se 24 orë në 2012. Pas pak, ai ra në koma si rezultat i gjakderdhjes së rëndë të brendshme. Ai kishte qenë i papërgjegjshëm për gjashtë ditë, derisa një nga djemtë e tij filloi të luante muzikë për babanë e tij nga iPod-i i tij. Kur u vendosën në Mack & Mabel, një muzikal për Hollyëood-in e vjetër, Flynn filloi “të trokiste e lehtë në fund të shtratit”. Flynn, i cili ndodh të investojë në prodhimet e Ëest End, më vonë mori mundësinë për të investuar në “Mack & Mabel” jashtë Ëest End. Ndërsa ai zakonisht nuk vendos para në shfaqje jashtë Ëest End, ai bëri një përjashtim këtë herë.

“American Idiot” i Green Day

Në 2005, Corey George u përplas nga një makinë në ditëlindjen e tij të nëntë dhe ishte pa ndjenja për dy javë më pas, duke u kapur pas jetës përmes një makine për mbështetjen e jetës. Pastaj nëna e tij mori idenë t’i luante albumin e tij të preferuar “American Idiot”. Corey kishte hapur sytë dhe po tundte gishtërinjtë dhe këmbët më pak se një orë më vonë.

“The Devil Went Doën to Georgia”i Charlie Daniels Band

Në vitin 2009, Jarrett Carland kaloi katër muaj në koma pasi ishte në një aksident automobilistik që i mori jetën shokut të tij më të mirë dhe plagosi rëndë një tjetër. Mjekët nuk e prisnin që ai të jetonte dhe thanë se nëse do ta jetonte, ka të ngjarë të ishte në një gjendje vegjetative për pjesën tjetër të jetës së tij. Për t’u përpjekur ta nxirrnin nga koma, prindërit e tij luajtën këngën që Carland pothuajse me ngulm e dëgjoi: “The Devil Went Down to Georgia”. U deshën shumë përsëritje, por përfundimisht, Carland u përgjigj. Gati një vit më vonë, ai mori për të falënderuar Charlie Daniels personalisht.

“Don’t Cry Alone”e Robin Gibb

Në vitin 2012, Robin Gibb i Bee Gees u sëmurë me pneumoni. Për shkak se sistemi i tij imunitar ishte i dobët nga betejat me kancerin e mëlçisë dhe kancerin e zorrës së trashë, si dhe kimioterapinë, Gibb ra në koma. Ai më vonë qau kur gruaja e tij i luajti “Don’t Cry Alone” të Roy Orbison dhe u ringjall plotësisht kur djali i tij, Robin-John, e luajti atë ​​një pjesë klasike që përkujton 100 vjetorin e fundosjes së Titanikut.

The Rolling Stones “(I Can’t Get No) Satisfaction”

Sam Carter ishte vetëm 17 vjeç kur kënga u publikua në 1965; ai ishte 60 vjeç kur e nxori nga koma. Pavarësisht se kishte pak më shumë se një zero përqind shans për të mbijetuar, Carter thotë se kur dëgjoi këngën të vinte në kufje që gruaja e tij kishte siguruar, “Unë mund të kujtoj se sa i ngazëllyer isha kur e zbrita atë në dyqanin e rekordeve. Papritmas pata një shpërthim me energji dhe e dija që kisha shumë më shumë jetë në mua dhe kjo ishte kur u zgjova me tingullin e këngës së parë që kam blerë ndonjëherë. ”

Robbie Williams “Angels”

Ju mund të mbani mend historinë e tmerrshme të austriakut Kerstin Fritzl. Ajo ishte në lajme disa vjet më parë kur u zbulua se ajo kishte jetuar në një bodrum në bodrum me nënën/motrën e saj. Babai/ gjyshi i saj, Josef Fritzl, e kishte burgosur vajzën e tij Elisabeth nëntokësore për 24 vjet, e përdhunoi atë në mënyrë të përsëritur dhe kishte baba shtatë fëmijë me të, përfshirë Kerstin. Kur Kerstin u sëmur në prill 2008, Elisabeth e bindi babanë e saj se Kerstin kishte nevojë të shkonte në spital. Ajo më vonë u ringjall me sukses nga një gjendje kome e shkaktuar nga mjekësia me këngët e Robbie Williams, të cilat besohet se i kishte dëgjuar ndërsa ishte në bodrum.

“Something” Bryan Adams

Christiane Kittel kishte qenë në koma për shtatë vjet, pasi mori një mpiksje gjaku në mushkëri në moshën 16 vjeç. Në vitin 2007, nëna e saj dëgjoi se Bryan Adams ishte duke vizituar afër qytetit të tyre dhe mori leje nga mjeku i Christiane për ta marrë atë, duke menduar se muzika e tij mund të mbërrinte disi tek vajza e saj e fiksuar nga Adams. Ajo patjetër kishte të drejtë. Gjatë koncertit, Christiane filloi të lëvizte me karrocën e saj, hapi sytë dhe thirri nënën e saj.

“Rainbow” e Jessie J

Një vajzë 6-vjeçare me emrin Tyla duhej të vihej në koma të shkaktuar nga mjekësia pasi u përplas me një nënë dhe gjyshen e saj. Tetë ditë më vonë, nëna e Tyla dëgjoi se këngëtarja Jessie J po vizitonte spitalin ku ndodhej vajza dhe Jessie J sapo ndodhi të ishte këngëtarja e preferuar e vajzës së saj. Ajo kontaktoi me ekipin menaxhues të yllit dhe disa minuta më vonë, Jessie u ndal për të kënduar këngën e preferuar të Tyla-s, “Rainboë”. Vetëm disa orë më vonë, Tyla u kthye në vetëdije.

“Livin’ on a Prayer”e Bon Jovit

David Hassall u përplas me një pemë dhe perfundoi në koma, derisa prindërit e tij vendosën të luanin disa këngë nga Bon Jovi për djalin e tyre atëherë 22-vjeçar. Për habinë e saj, nëna e Davidit e kuptoi se ai po shqiptonte fjalët e «Livin» në një lutje. Ai përfundoi duke u rikuperuar plotësisht.

“Dinamo” nga Si Cranstoun

Zemra e Cheryl Horton-Poëell ndaloi për 10 minuta pasi pësoi nje arrest kardiak në 2013. Ajo u vu në një gjendje kome të shkaktuar nga mjekësia kur mbërriti në spital përmes ambulancës; mjekët paralajmëruan fëmijët e saj se shanset e saj për të mbijetuar ishin vetëm 50/50. Në një përpjekje për të kaluar, familja e saj i vendosi një palë kufje dhe luajti një nga këngët e saj të preferuar. Shpejt pas kësaj, Horton-Poëell po trokiste këmbët e saj në muzikë. “Unë jam rritur me muzikë rockabilly dhe kjo është ajo që unë gjithmonë e kam dashur, kështu që unë mendoj se ajo ndezi diçka në trurin tim që nga fëmijëria”, tha ajo më vonë.

“Gangnam Style” nga Psy

Pasi vajza e saj kishte kaluar 258 ditë në koma të shkaktuar nga një hemorragji në tru, nëna e Ying Nan kujtoi një këngë të vogël qesharake që vajza e saj kishte shijuar. Ajo filloi të gumëzhinte ‘Horse Riding Dance’, pasi hiti Psy me sa duket njihet si në Kinë dhe e dëgjoi vajzën e saj duke qeshur. Ajo u përpoq përsëri të nesërmen dhe mori të njëjtin reagim. Ying është në rehabilitim sot dhe ka mësuar të flasë dhe të ecë përsëri.

“Unchained Melody” nga Righteous Brothers

Një tjetër viktimë e hemorragjisë në tru, një grua britanike me emrin Maria Neal kishte qenë në koma për muaj me shumë pak shenja jete kur burri i saj mendoi nëse kënga e tyre e dasmës mund të shkaktonte diçka. Instinkti i tij ishte i saktë. “Kur në të vërtetë mora një përgjigje dhe e pyeta,” A e dini se çfarë është kjo? ” dhe ajo pohoi me kokë po, ishte absolutisht fantastike”, tha burri i saj.

“Just the Way You Are” nga Bruno Mars

Takimi me Bruno Mars para koncertit të tij vitin e kaluar ishte jashtëzakonisht i veçantë për 11-vjeçarin Zumyah Thorpe. Thorpe mbijetoi një aksidenti me makinë që vrau nënën e saj shtatzënë dhe dy motrat, por pësoi një dëmtim të rëndë që e mbajti atë në koma. Infermieret luanin këngët e Bruno Mars çdo natë dhe kur Thorpe më në fund u zgjua, fjalët e para që mund të shqiptonte ishin teksti i Marsit “Just the Way You Are”./Alsat/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *