Kaloi 21 vjet në burg për një krim që supozohet se “nuk ndodhi kurrë”

Kaloi 21 vjet në burg për një krim që supozohet se “nuk ndodhi kurrë”

Ralph Blaine Smith u lirua nga një burg i Ohajos, pasi kaloi 21 vjet në burg për një krim që mund të mos kishte ndodhur kurrë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Smith, 45 vjeç, u akuzua si një nga dy burrat me ngjyrë që u futën me forcë në një shtëpi në Lancaster të një çifti dhe fëmijëve të tyre në shkurt të vitit 2000, sipas Columbus Dispatch.

Të dyshuarit thuhet se e detyruan njërin nga të rriturit të hapte një kasafortë dhe vodhën libra të rrallë komik dhe rreth 10,000 dollarë në para.

Sipas Newsweek, çështja e prokurorisë kundër Smith ishte bazuar tërësisht në dy nga viktimat që e identifikuan atë nga një formacion fotografik, pa asnjë provë tjetër që e lidhte atë me krimin.

Ai u dënua me 67 vjet burg pasi u dënua për akuza të shumta për grabitje të rëndë, vjedhje të rëndë dhe rrëmbim.

Por muajin e kaluar, një gjykatës i Qarkut Fairfield, Richard Berens vendosi që prokurorët kishin prova që sugjeronin se krimi mund të ishte inskenuar – dhe i dha atij iu ofrua një gjykim i ri.

Dhe avokati i Smith, Joe Landusky, ka thënë se një hetues privat zbuloi shumë nga provat që prokurorët nuk i zbuluan gjatë gjykimit të Smith në gusht të vitit 2000.

Një shtesë narrative e shkruar nga një prej oficerëve të parë që iu përgjigj grabitjes së raportuar “përmban vëzhgime të shumta që shprehin skepticizëm nëse ka ndodhur një krim”.

Si rezultat, shkruan tutje Newsweek, Smith u la i lirë të premten.

“Unë nuk e bëra atë, dhe unë mendoj se ata e dinë që unë nuk e bëra atë”, citohet të ketë thënë ai. “Dhe ata e dinë se shumë gjëra të ndyra kanë ndodhur”.

Sidoqoftë, vë në pah Newsweek, lëvizjet e Smith do të kufizohen nga një monitor derisa prokurorët të përcaktojnë nëse do të shkojnë ose jo përpara me rigjykimin.

Në ndërkohë, ai pret që të kalojë kohë me familjen, duke përfshirë nënën e tij 74 vjeçare dhe djalin e tij 22 vjeçar, i cili ishte tetë muajsh kur Smith u dënua./eo/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *