Shkencëtarët gjermanë po zhvillojnë dronët që do të gjejnë “njerëzit që kërkojnë ndihmë”

Shkencëtarët gjermanë po zhvillojnë dronët që do të gjejnë “njerëzit që kërkojnë ndihmë”

Një ekip studiuesish nga instituti Fraunhofer FKIE i Gjermanisë ka krijuar një dron që mund të lokalizojë njerëz që “ulërijnë për ndihmë”.

Ndërsa tingëllon si një send i trilluar, në fakt është diçka që ata vendosin të krijojnë për ta bërë më të lehtë për ata që përgjigjen për herë të parë të gjejnë të mbijetuar pas një katastrofe natyrore, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

“(Dronët) mund të mbulojnë një zonë më të madhe në një periudhë më të shkurtër kohore sesa ekipet e shpëtimit ose qentë e stërvitur në tokë”, ka thënë Macarena Varela, një nga inxhinierët kryesorë të projektit.

“Nëse ka një ndërtesë të shembur, ajo mund të lajmërojë dhe të ndihmojë ekipet e shpëtimit. Mund të shkojë në vende ku nuk mund të fluturojnë ose të shkojnë njerëzit”.

Për të krijuar dronin e tyre, studiuesit së pari regjistruan veten duke ulëritur, përgjuar dhe prodhuar tinguj të tjerë që dikush në nevojë për ndihmë mund të prodhonte.

Ata më pas përdorën ato regjistrime për të trajnuar një algoritëm të inteligjencës artificiale dhe bënë softuerin për të filtruar tingujt e ambientit si gumëzhitja e motorëve të dronit.

Jashtë softuerit dhe UAV, pjesa tjetër e sistemit nuk është aq e komplikuar.

Ekipi përdori llojin e mikrofonave që mund të gjeni në smartphone tuaj, kryesisht sepse ata donin ta mbanin dronin të lehtë dhe të shkathët. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *