Vërshimet në Gjermani, të paktën 80 të vdekur- flasin ekspertët

Vërshimet në Gjermani, të paktën 80 të vdekur- flasin ekspertët

Të paktën 80 njerëz kanë vdekur dhe qindra të tjerë janë zhdukur në Gjermani pas disa nga përmbytjet më të mëdha në dekada.

Reshjet rekord të reshjeve në Evropën perëndimore bënë që lumenjtë të shpërthenin brigjet e tyre, duke shkatërruar rajonin.

Belgjika gjithashtu ka raportuar të paktën 11 të vdekur pas motit ekstrem, të cilin liderët politikë e kanë fajësuar ndryshimin e klimës.

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka premtuar mbështetje të plotë për viktimat, raporton bbc, njofton Telegrafi.

Ekspertët thonë se ndryshimi i klimës pritet të rrisë frekuencën e ngjarjeve ekstreme të motit, por lidhja e çdo ngjarjeje të vetme me ngrohjen globale është e komplikuar.

Shtetet e Rheinland-Pfalzit dhe Nordrhein-Westfalenit gjermanë u goditën më keq, por Belgjika dhe Holanda gjithashtu janë prekur keq, me përmbytje të mëtejshme në Luksemburg dhe Zvicër.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *