Dhuna në Çikago: Të paktën 7 të vrarë, 48 të plagosur vetëm këtë fundjavë

Dhuna në Çikago: Të paktën 7 të vrarë, 48 të plagosur vetëm këtë fundjavë

Të paktën shtatë persona u vranë dhe 48 të tjerë u plagosën nga të shtënat në të gjithë Çikagon këtë fundjavë, sipas raporteve.

Të shtunën në mbrëmje, gjashtë persona u qëlluan jashtë një feste në Austin, duke përfshirë katër adoleshentë dhe një vajzë 12-vjeçare. Ata po qëndronin me një grup në trotuar kur dikush me një veturë hapi zjarr, tha policia, përcjell Telegrafi.

Pesë nga viktimat ishin femra nga mosha 12 deri në 19 vjeç. Ata u shtruan në spital në gjendje të mirë, sipas Chicago Sun-Times.

Marshawn Feltus, një banor i Austin që punon për të ndihmuar në përmirësimin e dhunës në zonë, tha se ai dëgjoi të shtënat pas një debati në një festë.

Incidenti ndodhi më pak se 24 orë pasi një e shtënë me armë në Austin të premten vonë la një burrë të vdekur dhe tre të tjerë të plagosur.

Policia e Çikagos tha se tre persona iu afruan katër viktimave – të gjithë burra – dhe hapën zjarr.

Ndërkohë të dielën, një djalë 8-vjeçar dhe një 28-vjeçar u plagosën nga të shtënat në Gresham, tha policia. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *