Facebook po planifikon të ndryshojë emrin

Facebook po planifikon të ndryshojë emrin

Facebook po planifikon të ndryshojë emrin e kompanisë javën e ardhshme sipas një burimi të afërt me këtë çështje.

Ndryshimi i ardhshëm i emrit, për të cilin shefi ekzekutiv, Mark Zuckerberg planifikon të flasë në konferencën vjetore të kompanisë më 28 tetor, por mund të zbulohet më herët.

Ky ndryshim ka për qëllim të sinjalizojë ambicien e gjigantit të teknologjisë për t’u njohur më shumë sesa mediat sociale. Një zëdhënës i Facebook refuzoi të komentojë për këtë çështje, transmeton rtv21.tv.

Facebook tashmë ka më shumë se 10.000 punonjës që ndërtojnë pajisje të konsumit si syzet AR që Zuckerberg beson se përfundimisht do të jenë po aq të kudogjendur sa telefonat inteligjentë.

Facebook nuk është kompania e parë e njohur teknologjike që ndryshon emrin e kompanisë ndërsa ambiciet e saj zgjerohen. Në vitin 2015, Google u riorganizua tërësisht nën një kompani mbajtëse të quajtur Alphabet, pjesërisht për të sinjalizuar se nuk ishte më vetëm një motor kërkimi, por një konglomerat i përhapur me kompani që prodhonin makina pa shofer dhe teknologji shëndetësore. Dhe Snapchat u riemërua në Snap Inc. në 2016, në të njëjtin vit kur filloi të quante veten një “kompani kamerash”.

Thuhet se emri i ri i kompanisë Facebook është një sekret i ruajtur fort brenda mureve të tij dhe nuk njihet gjerësisht, madje edhe në mesin e udhëheqjes së tij të lartë./21Media

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *