Ushqimet që duhet konsumuar gjatë vjeshtës dhe dimrit

Ushqimet që duhet konsumuar gjatë vjeshtës dhe dimrit

Ne po përballemi me një periudhë më të ftohtë të vitit, kjo është arsyeja pse është e rëndësishme t’i kushtojmë vëmendje shtesë shëndetit dhe cilësisë së ushqimit që marrim në trup.

Ne ju sjellim një listë të atyre më të rëndësishme që duhet të përfshini në dietën tuaj gjatë kësaj periudhe.

Herën tjetër kur të shkoni në treg ose supermarket, mos harroni të blini panxhar. Ai përmban nitrate që ndihmon në uljen e presionit të gjakut dhe shërimin më të shpejtë nga stërvitja. Me fjalë të tjera, konsumimi i panxharit do të ndihmojë në heqjen e gjurmëve të lodhjes në trup.

Konsumoni rregullisht kungullin dhe farat e tij këtë vjeshtë. Kungujt janë të pasur me fibra dietike dhe beta-karoten.

Sa shpesh hani mollë dhe dardha? Mundohuni të keni zakon të konsumoni të paktën një çdo ditë, në mënyrë që të thithni mjaft fibra dhe lëndë ushqyese në trup dhe kështu të ndihmoni shëndetin e tretjes tuaj.

Për një dozë cilësore të vitaminës C – konsumoni shegë. Përveç ndihmës në kontrollin e presionit të gjakut dhe shërimin pas stërvitjes, ato përmbajnë shumë polifenole dhe folate.

Përfshini brokolin në dietën tuaj, dhe nëse shija e tyre nuk ju përshtatet, konsumoni ato në kombinim me salcën e zgjedhur nga ju. Ato përmbajnë shumë vitaminë K, si dhe acid folik dhe hekur.

Hani lulelakër rregullisht, të cilën mund ta përgatitni si pjatë anësore në pjatën kryesore. Është e pasur me vitaminë C, ul kolesterolin dhe mbron nga kanceri./tv21

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *