Çfarë fshihet pas armës së aktorit të Hollywood-it që vrau kameramanen në sheshin e xhirimit

Çfarë fshihet pas armës së aktorit të Hollywood-it që vrau kameramanen në sheshin e xhirimit

Një ngjarje aksidentale ka ndodhur gjatë xhirimeve të ‘Rust’ në New Mexico, ku aktori Alec Baldwin qëlloi aksidentalisht për vdekje drejtoreshën e fotografisë dhe la të plagosur rëndë regjisorin e filmit.

Ka shumë pyetje pa përgjigje që shqetësojnë autoritetet dhe botën e kinemasë rreth asaj se si një armë me plumba të rregullt është përdorur në një skenë filmi. Si dhe pse në skenën e filmit ‘Rust’ ishte bërë zgjedhja që të kishte armë edhe me raketa antiplumb.

Ndërkohë, ende nuk është sqaruar se çfarë lloj arme ka përdorur aktori.

Njoftimi i policisë dhe kompanisë së prodhimit

Policia njoftoi se askush nuk është arrestuar në lidhje me incidentin dhe asnjë akuzë nuk është ngritur deri më tani, tha zyra.

“Hetimi për ngjarjen mbetet i hapur”, thanë blutë.

Kompania e prodhimit të filmit, Rust Movies Productions LLC, tha në një deklaratë për tragjedinë: “I gjithë kasti dhe ekipi janë krejtësisht të shkatërruar nga tragjedia e sotme dhe ne dërgojmë ngushëllimet tona më të thella për familjen dhe të dashurit e Alinës.

Ne kemi ndërprerë prodhimin e filmit për një kohë të pacaktuar dhe po bashkëpunojmë plotësisht me hetimin e policisë së Santa Fe.

Ne do të ofrojmë shërbime konsulence për të gjithë të përfshirë në film ndërsa përpiqemi të përpunojmë këtë ngjarje tragjike.

Si mund të vrasin armët fallse

Kur realizohet një film me armë, ka shumë zgjedhje për të bërë: Çdo armë duhet të jetë e përshtatshme për personazhin dhe e përshtatshme për skenën. Ekziston gjithashtu zgjedhja nëse do të përdorni pajisje, kopje, armë të vërteta ose të treja.

Por më e rëndësishmja, të gjithë në grup duhet të dinë se si të punojnë me armët.

Një armë pa municion, domethënë një armë pa plumba ose me plumba nuk është e rrezikshme. Por ka gjithmonë një person të armatosur, një oficer sigurie dhe një koordinator në xhirime: Të paktën tre persona që i kanë gjithmonë sytë te armët në shesh.

Një armë mbështetëse nuk është gjithmonë një lodër ose një armë e rreme dhe në fakt mund të jetë një armë plotësisht funksionale. Sipas faqes së internetit të The Specialists LTD, një kompani që ofron armë për të mbështetur prodhimet e Hollivudit, armët e zjarrit ndahen në tre kategori.

-Predha të zbrazëta janë armë të vërteta që lëshojnë plumba me një predhë të paarmatosur.

-Pistoletat kopje janë bërë prej metali, rrëshirë, plastike ose gome dhe janë të dizajnuara për t’u dukur identike me armët e vërteta. Ata nuk qëllojnë.

-Armët pa zjarr janë të ngjashme me armët e kopjuara, por kanë veçorinë e shtuar të një ndezjeje të aktivizuar elektronikisht në fytyrë, drita e gjeneruar nga një shpërthim për të simuluar të shtënat e një arme.

Një fishek i zbrazët është një njësi municioni që depërton në tytën e një arme me të gjithë përbërësit si një fishek normal pa pasur plumbin. Kjo do të thotë se ai ende përmban kutinë, barutin dhe një kunj në fund të fishekut. Kur shkrepni një vakum, baruti ndizet dhe e shtyn kutinë jashtë armës.

Pavarësisht se nuk ka asnjë plumb, gjatë gjuajtjes ka ende një zhurmë të fortë, një kërcim dhe një blic në fytyrë. Si mund të vrasë dikë një pistoletë?

Vezullimi i grykës dhe ndezja e barutit janë aq shpërthyese sa shkaktojnë lëndime te dikush nëse e godasin shumë afër.l.k/abcnews.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *