Dokumentarët që do të ju ndryshojnë pikëpamjet për botën

Dokumentarët që do të ju ndryshojnë pikëpamjet për botën

Esquire në një artikull me titull: 38 dokumentarët që do të ndryshojnë jetën, përmbledh disa nga dokumentarët më të mirë të të gjitha kohërave, mes tjerash Minding the Gap, Honeyland e shumë të tjerë.

Disa nga të përzgjedhurit i keni të radhitur më poshtë.

When We Were Kings

Dëshironi të dini se si ishte të uleshit në një dhomë me të madhin Muhamed Ali? Shiko filmin magjepsës, fitues të Oskarit, Kur ne ishim mbretër. Filmi nisi të përshkruajë kronikën e luftës së famshme “Rumble in the Jungle” midis Ali dhe George Foreman – por rrëmben shpirtin e një kampioni, aktivisti dhe një njeriu që ndodh një herë në jetë në proces.

March of the Penguins

Jo vetëm që Marshimi i Penguinëve ishte një fenomen kulturor legjitim kur debutoi në vitin 2005, por është një nga dokumentarët më të mëdhenj të natyrës që ka parë ndonjëherë bota. Seriozisht: Kush mendoi se sezoni i çuditshëm i çiftëzimit të pinguinit mund të na bënte të lotojmë? Pothuajse harruam – Marshimi i Penguinëve paraqet gralin e shenjtë të një filmi dokumentar të shekullit të 21-të. Rrëfim i bërë nga askush tjetër përveç Morgan Freeman.

Three Identical Strangers

Ky ribashkim i famshëm i trenjakëve të ndarë në lindje merr një kthesë dëshpëruese kur të tre fillojnë të kërkojnë kushtet e ndarjes së tyre si foshnje. Një turne i vërtetë i aftësisë së dokumentarit për të kapur rrethanat tronditëse që mund të krijoheshin vetëm nga vetë jeta.

Honeyland

Nëse dëshironi të hyni në një botë të ndarë nga e juaja, mos shikoni më larg se Honeyland, një dokumentar që ju transporton në malet e Ballkanit së bashku me Hatixhe Muratova, një nga maqedonaset e fundit që praktikoi bletarinë e lashtë. I xhiruar gjatë tre viteve, filmi zbulon një fjollë interesante për gruan analoge në një familje të re që lëviz aty pranë. Megjithatë, edhe nëse filmit i mungonte kjo skenë qendrore, kinematografia e mrekullueshme dhe peizazhet në vetvete e bëjnë këtë një kënaqësi për t’u parë.

Life, Animated (2016)

Bazuar në librin e Ron Suskind për djalin e tij, ky film i nominuar për Oscar përshkruan Owen Suskind, i cili, pasi u diagnostikua me autizëm në moshën 3-vjeçare, u tërhoq në një gjendje thuajse të heshtur. Me Suskind dhe gruan e tij në prag të humbjes së shpresës se djali i tyre do të kishte një jetë kuptimplote dhe aftësinë për t’u lidhur me të tjerët, ata zbuluan se ai iu përgjigj intensivisht botës së filmave të animuar – veçanërisht atyre të prodhuar nga Walt Disney – duke i dhënë atij një të re, mundësi për të kuptuar botën ngatërruese që e rrethon.

Before the Flood 

Para përmbytjes, paraqitur nga National Geographic, paraqet Leonardo DiCaprio në një udhëtim si Lajmëtar i Paqes i Kombeve të Bashkuara, duke udhëtuar në pesë kontinente dhe në Arktik për të dëshmuar drejtpërdrejt ndryshimet klimatike. Ai shkon në ekspedita me shkencëtarët që zbulojnë realitetin e ndryshimeve klimatike dhe takohet me liderët politikë që luftojnë kundër mosveprimit. Ai zbulon gjithashtu një fushatë të llogaritur dezinformuese të orkestruar nga interesa të fuqishme të veçanta që punojnë për të ngatërruar publikun rreth urgjencës së krizës klimatike në rritje. Me akses të paparë te liderët e mendimit në mbarë botën, DiCaprio kërkon shpresë në një valë lajmesh katastrofike në rritje.

“Ndryshimet klimatike janë kërcënimi i vetëm më i madh për një të ardhme të qëndrueshme, por, në të njëjtën kohë, adresimi i sfidës klimatike paraqet një mundësi të artë për të promovuar prosperitetin, sigurinë dhe një të ardhme më të ndritshme për të gjithë.” Ban-Ki-Moon.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *