Novak Gjokovic, i refuzohet për herë të dytë viza

Novak Gjokovic, i refuzohet për herë të dytë viza

Gjyqtari australian Anthony Kelly tha sot se tenisti serb Novak Gjokovic nuk do të deportohet nga Melburni deri në përfundimin e ankesës së tij për heqjen e vizave dhe se çështja tani është transferuar në Gjykatën Federale Australiane.

Ai nuk do të jetë në paraburgim për emigracionin deri në bisedimet me zyrtarët e imigracionit, të cilat zhvillohen sonte në orën 22:00 CET të shtunën në mëngjes në Melburn.

Pas marrjes në pyetje, Gjokoviç do të merret në paraburgim, deri në marrjen në pyetje të re, e cila është caktuar për të dielën.

Avokati i tij Nick Wood tha se ai ishte i shqetësuar për sigurinë e tenistit më të mirë në botë nëse shpallej vendi ku ai do të ndalohej, si dhe cirku mediatik që mund të arrihet.

Gjokoviqit iu hoq viza e hyrjes në Australi për herë të dytë sot për shkak se nuk ishte vaksinuar kundër koronavirusit. Ai u përjashtua nga vaksinimi mjekësor për të garuar në Australian Open, por viza iu hoq. Më pas ai apeloi dhe gjykata ia ktheu vizën, por Ministri i Emigracionit Alex Hawke ushtroi diskrecionin e tij dhe sot i hoqi sërish vizën.

Ministri australian i Emigracionit ia ka hequr vizën Gjokoviçit
Po përpiqet të fitojë trofeun rekord të 10-të në Australian Open dhe titullin rekord të 21-të Grand Slam.

Gara fillon të hënën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *