Përfaqësuesja gjermane dhe ambasadorja e SH.B.A për vizitë te kryeministri i ri

Përfaqësuesja gjermane dhe ambasadorja e SH.B.A për vizitë te kryeministri i ri

Kryeministri i ri, Dimitar Kovaçevski, herët në mëngjes e ka marrë funksionin dhe kabinetin nga Zoran Zaev dhe menjëherë ka nisur me pritje, vizita, takime, por edhe një seancë qeveritare që do ta drejtojë i pari.
E ftuara e parë e Kovaçevskit ishte Ministrja për Evropën dhe Klimën e Republikës Federale të Gjermanisë, Anna Lirmann.
Sipas shërbimit për shtyp të qeverisë, në takimin me ministren Ana Lirmann, Kovaçevski shprehu mirënjohjen që qeveria e re gjermane, e udhëhequr nga kancelari Olaf Scholz, theksoi në mënyrë eksplicite nevojën për hapjen e kapitujve të parë të negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë si më tej pa vonesë. hapi i zgjerimit të BE-së në rajon.
Pas Lirmanit, e ftuara e radhës e Kovaçevskit ishte ambasadorja e SHBA-së në Maqedoni, Kate Marie Burns.

Në takim, ambasadori Burns e uroi Kovaçevskin për zgjedhjen e tij kryeministër dhe i dëshiroi sukses në realizimin e qëllimeve programore të kabinetit të ri qeveritar, përfshirë bashkëpunimin me SHBA-në.

Kryeministri Kovaçevski dhe ambasadori Burns diskutuan edhe për vendosmërinë për vazhdimin e bashkëpunimit ekonomik ndërmjet dy vendeve me theks të veçantë në nxitjen e projekteve dhe investimeve që do të mundësojnë pavarësi të qëndrueshme dhe të qëndrueshme energjetike të Maqedonisë së Veriut.
Ambasadorja Kate Marie Burns theksoi se për Shtetet e Bashkuara, marrëdhëniet mes dy vendeve, si fqinjët dhe aleatët më të afërt në NATO, janë të një rëndësie të madhe dhe se zgjidhja e shpejtë e çështjeve kyçe që do të mundësojnë vazhdimësinë e procesit të anëtarësimit në BE në Maqedonia e Veriut është e një rëndësie të veçantë.

Kovaçevski më pas shkoi në një pritje me presidentin Stevo Pendarovski për të prezantuar qeverinë e re.
Pas vizitës te presidenti, ai ka mbajtur seancën e parë, me fillim nga ora 14:00. Përbërja e re e Qeverisë është votuar mbrëmë para mesnatës në Kuvend. Qeveria ka 21 anëtarë, një më shumë se përbërja e mëparshme.

Kryeministri Kovacevski do të ketë katër zëvendës, Artan Grubi – zëvendëskryeministër i parë dhe ministër i sistemit politik dhe marrëdhënieve ndërmjet komuniteteve, Slavica Grkovska – zëvendëskryeministër për luftë kundër korrupsionit dhe krimit, Bojan Mariçiq – zëvendëskryeministër për çështje evropiane dhe Fatmir. Bitici – Zëvendëskryeministër për Çështjet Ekonomike.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *