Ylli i tenisit Novak Gjokoviç, përfundimisht dëbohet nga Australia, në Sërbi pritet si hero

Ylli i tenisit Novak Gjokoviç, përfundimisht dëbohet nga Australia, në Sërbi pritet si hero

Novak Gjokoviç kthehet në Serbi për t’u pritur si hero, pasi u deportua nga Australia, pasi ai tani përballet me përjashtimin nga French Open pasi politikanët votuan ligjin që ndalon të gjithë personat e pavaksinuar të hyjnë në arenat sportive.

Ylli i tenisit u dëbua nga Melburni pasi qeveria australiane ia anuloi vizën për herë të dytë pas një beteje ligjore – dhe e ndaloi hyrjen në vend për tre vjet të tjerë.

Ai tani përballet me përjashtimin nga French Open pasi politikanët votuan në një ligj që ndalon të gjithë personat e pavaksinuar të hyjnë në zonat sportive.

Një Gjokoviç i veshur me maskë, 34 vjeç, bëri selfie me stafin dhe fansat pasi u ul në kryeqytetin serb Beograd në një fluturim nga Dubai pasi emri i tij u ngjit në shortin zyrtar të Australian Open.

Tifozët u mblodhën jashtë aeroportit Nikola Tesla të Beogradit të hënën në mëngjes duke brohoritur “Ti je kampioni ynë, Novak!” ndërsa ylli i tenisit preku poshtë.

Mbështetësit mbanin një pankartë ku shkruhej “Novak, Zoti të bekoftë” dhe valëvitnin flamujt serbë ndërsa ylli i tenisit pritej nga një hero në qytetin e tij.

Gjokoviç u largua nga Australia vonë të dielën mbrëma pas 11 ditësh grindje të jashtëzakonshme ligjore, ku kampioni i tenisit më në fund shteroi opsionet e tij.

Ai u shoqërua në aeroportin e Melburnit nga policia të dielën në mbrëmje dhe hipi në një fluturim të Emirates për në Dubai rreth orës 22:30, përpara një udhëtimi për në Beograd.

Australian Open do të zhvillohet sot pa kampionin e vitit 2021, me numrin 150 të botës Salvatore Caruso që do të zërë vendin e Gjokoviçit në krye të shortit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *