Dollari ka arritur nivelin më të lartë në 20 vjet, me euron dhe jenin më të dobët

Dollari ka arritur nivelin më të lartë në 20 vjet, me euron dhe jenin më të dobët

Dollari amerikan arriti nivelin më të lartë të dy dekadave ndaj rivalëve të enjten, ndërsa Wall Street u forcua dhe stoqet evropiane u rritën në nivelin më të ulët të gjashtë javëve me raporte të forta fitimesh që kompensojnë të dhënat e zymta ekonomike të SHBA, sipas Reuters.

Jeni ra në nivelin më të ulët 20-vjeçar pasi Banka e Japonisë u zotua të blinte obligacione të pakufizuara 10-vjeçare çdo ditë për të mbrojtur objektivin e saj të rendimentit. Forcimi i angazhimit të bankës ndaj normave ultra të ulëta të interesit e çoi dollarin amerikan në një nivel më të lartë, ndërkohë që dobësimi i valutave në tregjet në zhvillim dhe rriti ndjeshëm koston e huamarrjes në dollarë amerikanë në tregjet e derivateve të monedhës.

Euro arriti nivelin më të ulët të pesë viteve kundrejt dollarit në 1,04695 dollarë përpara se të reduktonte humbjet. Ajo ishte ende në rrugën e duhur për performancën e saj më të keqe mujore që nga janari 2015.
Rënia e euros në nivelin më të ulët që nga viti 2017 rindez mundësinë e arritjes së barazisë ndaj dollarit për herë të parë në dy dekada, pasi frika e një recesioni në eurozonë i shtyn investitorët të grumbullohen.

Jeni i dobët dhe euro e shtynë indeksin e dollarit në 103,930, niveli i tij më i lartë që nga dhjetori 2002.

Çmimet e naftës janë rritur për shkak të gjasave në rritje që Gjermania t’i bashkohet vendeve të tjera anëtare të Bashkimit Evropian në embargon ndaj naftës ruse, e cila mund të shtrëngojë më tej rezervat në tregun tashmë stresues botëror të naftës së papërpunuar.

S&P 500 u rrit me 2.47% për të përfunduar seancën në 4,287.50 pikë. Nasdaq u rrit 3.06% në 12871.53 pikë, ndërsa Dow Jones Industrial Average u rrit 1.85% në 33916.39 pikë. Aksionet teknologjike fituan fitime të forta. Aksionet e nënës së Facebook, Meta, u rritën pasi kompania njoftoi të mërkurën fitime më të larta se sa pritej. Apple, kompania më e vlefshme në botë dhe gjigandi i tregtisë elektronike Amazon u rritën në vlerë përpara raporteve të tyre tremujore, megjithëse Amazon ra rreth 10 për qind në tregtimin e zgjatur pasi kompania parashikoi shitjet aktuale tremujore nën vlerësimet.

Fitimet e teknologjisë kanë mbështetur Wall Street edhe pasi Departamenti i Tregtisë i SHBA tha në vlerësimin e tij paraprak të PBB-së se produkti i brendshëm bruto ra me një normë vjetore prej 1.4% tremujorin e kaluar.
Indeksi i Kapitalit Botëror MSCI u rrit me 12.07 pikë, ose 1.85%, në 665.97.

Aksionet evropiane fituan fitime solide të korporatave. STOXX 600 pan-evropiane u mbyll 0.6% më e ulët, por arriti një rekord të ulët, i goditur nga të dhënat e dobëta ekonomike të tremujorit të parë të SHBA dhe inflacioni gjerman më i lartë se sa pritej, duke nxitur një ritëm më të shpejtë të shtrëngimit monetar nga Banka Qendrore Evropiane.

U rritën edhe indekset në Frankfurt dhe Paris. Standard Chartered Bank në bursën e Londrës u hodh me 14% pas fitimeve optimiste tremujore. Aksionet e saj në bursën e Hong Kongut fituan më parë më shumë se 10%.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *