Disa robotë real që do t’ju bëjnë të mendoni se e ardhmja është veçse këtu

Disa robotë real që do t’ju bëjnë të mendoni se e ardhmja është veçse këtu

Ne e dimë se ajo ditë është shumë larg, por teknologjia po përmirësohet gjatë gjithë kohës. Në fakt, disa kompani të teknologjisë së lartë kanë zhvilluar tashmë disa robotë mjaft mbresëlënës që na bëjnë të ndihemi sikur e ardhmja është tashmë këtu. Këta robotë nuk janë androidë super inteligjentë apo ndonjë gjë tjetër – por hej, hapa të vegjël.

Ne kemi grumbulluar robotë të jetës reale që mund t’i shikoni tani, me qëllim që t’ju emocionojmë për robotët e së nesërmes.

Robear
Robear është një pelush i teknologjisë së lartë i krijuar për të ngritur një pacient të moshuar nga një shtrat në një karrige me rrota.

Robear vjen nga Toshiharu Mukai, një shkencëtar që drejton Ekipin Kërkimor të Sistemeve të Sensorëve Robot në Qendrën e Bashkëpunimit Riken-SRK për Hulumtimin e Robotëve Ndërveprues Njerëzor. Robear është ariu i tretë robot i ekipit.

Spot
Spot është vetëm një nga shumë robotë të ndryshëm të krijuar nga Boston Dynamics. Ai është më i vogël se gjenerata e parë LS3 Big Dog, por po aq i aftë.

Spot është një robot 73 kg me energji elektrike dhe me veprim hidraulik që mund të ecë, të ecë, të ngjitet, të godasë dhe të qëndrojë në këmbë. Këtu shpresojmë që Google ta përshtat atë për përdorim nga të gjithë së shpejti.
Xiaomi CyberDog
Nëse ju pëlqen pamja e Spot, por dëshironi diçka më të përballueshme, atëherë do t’ju pëlqejë pamja e Xiaomi CyberDog.

Ky është një robot katërkëmbësh i aftë të lëvizë me shpejtësi deri në 3.2 metra në sekondë. Është i aftë të gjurmojë lëvizjen e objekteve, të krijojë harta në kohë reale, të shmangë pengesat ndërsa lëviz dhe më shumë.

CyberDog mundësohet nga Jetson Xavier A.I i Nvidia. platformë kështu që ka edhe një inteligjencë serioze nën kapuç. E juaja për vetëm 9,999 juanë kinezë (rreth 1,540 dollarë).

STANFORD
Një dron me këmbë zogu
Inxhinierët e Stanford-it kanë zhvilluar një robot të ri me karakteristika të frymëzuara nga një zog që përfshijnë kthetrat, gishtat e dredhur dhe këmbët e përkulshme.

Hulumtimi i publikuar tregon një robot që është në gjendje të ulet si një zog në degë dhe sipërfaqe të tjera. Kjo sigurisht që do ta bëjë më të lehtë uljen e avionëve dhe robotëve të ardhshëm. Dhe në më shumë vende gjithashtu.


Henn dhe Hotel
Një hotel në Japoninë jugperëndimore, i quajtur Hotel Weird, përbëhet pothuajse tërësisht nga robotë për të kursyer kostot e punës.

Hoteli quhet Henn na Hotel në japonisht dhe iu shfaq gazetarëve, i kompletuar me demonstrime robotësh. Një veçori e demonstruar ishte përdorimi i njohjes së fytyrës në vend të çelësave elektronikë gjatë kontrollit. Një pamje interesante e së ardhmes?


Bots stripper
Në ekspozitën CeBIT 2014 në Hanover, zhvilluesi gjerman i softuerit Tobit kishte një stendë ku shfaqeshin dy robotë që kërcenin me shtylla dhe një robot DJ me një megafon për kokë. Dy robotët mund të kërcenin në kohë me muzikën.


Ava Robotics
Ava Robotics ka projektuar një robot që i lejon punëtorët të lëvizin lehtësisht nëpër një vend të largët sikur të ishin vërtet atje.

Ky robot kombinon teknologjinë e konferencave video me definicion të lartë me lëvizshmërinë robotike duke lejuar punonjësit në distancë të komunikojnë lehtësisht edhe me kolegët e tyre.


Sofia
Sofia është një robot i ngjashëm me humanoidin që është i aftë të mbajë një bisedë. Ky robot është shfaqur në disa intervista dhe paraqitje të profilit të lartë – duke përfshirë një spot në shfaqjen e Jimmy Fallon.

Sofia është gjithashtu e pazakontë në atë që asaj i është dhënë shtetësia zyrtare në Arabinë Saudite dhe titulli i Kombeve të Bashkuara si “Kampione e Inovacionit”.

Sofia është në gjendje t’u përgjigjet një mori pyetjesh dhe po mëson gjithashtu. A është ajo një vizion për të ardhmen?

HONDA
ASIMO
ASIMO është një robot humanoid që Honda e ka zhvilluar për më shumë se një dekadë. Ai përmban shkathtësinë e duarve si dhe aftësinë për të vrapuar shpejt, për të kërcyer, për të kërcyer, për të vrapuar prapa dhe për të ngjitur e zbritur shkallët. ASIMO gjithashtu mund të njohë fytyrat dhe zërat e shumë njerëzve që flasin dhe mund të parashikojë me saktësi se çfarë do të bëni më pas.


RoBoHon
RoBoHon është një smartphone i maskuar si një robot. Roboti i vogël funksionon si një telefon normal, me ekran për barkun, por bën edhe më shumë.

Bot mund të lëvizë dhe të flasë për sinjalizimet e thirrjeve dhe më shumë. Madje ka një projektor në fytyrën e tij, në mënyrë që të mund të përkulet përpara dhe të projektojë imazhe më të mëdha në sipërfaqe. Kjo mund të jetë e dobishme për të parë foto, për të ndjekur një recetë ose thjesht si një opsion i ri pa duar.

Sharp RoBoHon - Robot | Alzashop.com


Piper
Pepper është një robot humanoid japonez që mund të ndjejë emocione dhe të shfaqë ndjenjat e veta. Pasi doli në shitje në Japoni, roboti i prodhuar nga Softbank u shit në vetëm një minutë. Speci kushton ekuivalentin me 1000 £ plus një tarifë mujore prej 125 £.

Robots roboter GIF - Find on GIFER

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *