Çfarë të bëjmë gjatë goditjeve të rufeve

Çfarë të bëjmë gjatë goditjeve të rufeve

Kur godet rrufeja, gjetja e strehës së duhur mund të mos jetë gjithmonë e lehtë. Këtu janë këshillat më të mira se çfarë të bëni nëse mbeteni jashtë gjatë një stuhie.

Çdo vit, Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike (NOAA) promovon Javën e Ndërgjegjësimit për Sigurinë e Rrufesë, duke shpresuar të përhapë mesazhin se si të qëndroni të sigurt në rast stuhie, transmeton tv21.tv.

Ka një sërë mitesh rreth vendeve më të mira për të gjetur strehë kur godet rrufeja. Është e rëndësishme të dini faktet për të mbajtur ju dhe familjen tuaj të sigurt.

1) Hyni brenda sa më shpejt që të jetë e mundur

Vendi më i mirë për të qenë është brenda. NOAA këshillon që mënyra më e mirë e veprimit është të shkosh në një ndërtesë ose automjet të sigurt.
“Të qëndrosh jashtë është një jo-jo e madhe”, tha meteorologu i AccuQeather, Evan Duffey. Nëse mund të futeni brenda shpejt, bëjeni.

2) Qëndroni poshtë


Është më mirë të shkoni sa më poshtë në tokë; ju nuk dëshironi të jeni gjëja më e gjatë në një stuhi.
“Nëse nuk ka strehim në dispozicion, është më mirë të gjesh një vend të ulët”, tha Duffey. “Do të dëshironi të gjeni diku si një hendek.”
NOAA rekomandon që kur të niseni për një aktivitet kur zona do të ketë stuhi, shmangni vende si fusha ose majat e kodrave. Administrata thotë gjithashtu që të shmangen pemët e larta dhe të izoluara.

3) Makinat janë më të mira se asgjë
Ndërsa të qenit në një makinë të mbyllur nuk është aq i sigurt sa të jesh brenda një ndërtese, është një opsion më i sigurt sesa të qëndrosh jashtë.


Mitet e zakonshme në lidhje me makinat dhe rrufetë janë nga gomat ose copë litari rreth xhamit të përparmë ju mban të sigurt, por kjo nuk është domosdoshmërisht e vërtetë.
“Arsyeja e vërtetë që makinat janë një opsion i sigurt është se guaska metalike e makinës suaj shpërndan rrufetë rreth jush dhe në tokë”, tha Duffey.

4) Shmangni ujin
Ndërsa disa mund të mendojnë se uji do të tërheqë vetëtimën, kjo nuk është gjithashtu e vërtetë. Megjithatë, uji është një përcjellës i shkëlqyer i elektricitetit, që do të thotë se mund të udhëtojë larg.
Nëse dilni në plazh, pishinë ose liqen dhe dëgjoni bubullima që fillojnë të rrokullisen brenda, kërkoni strehë menjëherë. Të qenit jashtë, veçanërisht pranë ujit, nuk është një opsion i mirë.

5) Tendat dhe pavionet nuk janë opsione të mira
Kur dalin në një park ose kamp, njerëzit priren të mblidhen nën një tendë ose pavijon për të pritur stuhinë. Megjithatë, qëndrimi nën çdo lloj strehimi të hapur si kjo është ende një zgjedhje e rrezikshme.
“Shumë tenda/pavione kanë korniza metalike ose të paktën të bëra nga materiale të tjera përcjellëse,” tha Duffey, duke shpjeguar se si ato janë po aq të rrezikshme sa qëndrimi nën një pemë të vetme dhe të gjatë.

6) Kontrolloni gjithmonë parashikimin përpara se të dilni jashtë
Nëse e dini se do të jeni jashtë për një periudhë të gjatë kohore, larg nga ndërtesat e afërta ose makina juaj, kontrolloni parashikimin tuaj lokal përpara se të dilni nga shtëpia për ditën.
NOAA ju kujton të mbani parasysh se parashikimi për vendin ku jetoni mund të mos jetë i njëjtë me vendin ku do të shkoni, prandaj sigurohuni që të jeni të përgatitur në rast stuhie.

7) Bubullima mund të jetë rrezik

Një tjetër keqkuptim i zakonshëm është se stuhitë duhet të jenë afër që rrufeja të jetë një rrezik. Në realitet, sapo të dëgjoni bubullima, duhet të shkoni menjëherë në strehë.
“Rrufeja mund të godasë shumë larg nga një stuhi, kështu që edhe nëse nuk bie shi, sapo të dëgjoni bubullima mund të jeni në rrezik,” tha Duffey./21Media

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *