Nëse jeni të dehidratuar kronikisht, këto katër ushqime janë një shpëtim

Nëse jeni të dehidratuar kronikisht, këto katër ushqime janë një shpëtim

Dehidrimi kronik mund të shkaktojë disa probleme shëndetësore, dhe për t’i shmangur ato duhet të pini mjaftueshëm ujë gjatë ditës, Dehidrimi kronik mund të shkaktojë disa probleme shëndetësore dhe për t’i shmangur ato duhet të pini mjaftueshëm ujë gjatë ditës, dhe përveç ujit, ka ushqime që janë të pasura me ujë dhe janë një burim i shkëlqyer hidratimi.

Karotat

Përveçse janë të pasura me ujë, karotat janë gjithashtu një burim i mrekullueshëm i vitaminës A, e cila mbështet shëndetin e syve dhe sistemin imunitar. Ka shumë mënyra të shkëlqyera për ta përfshirë këtë perime në planin tuaj të vakteve verore, është e mrekullueshme për sallata dhe shake dhe është vërtet freskuese.

Kastravecat

Kastravecat përmbajnë deri në 96 për qind ujë, janë të ulët në kalori, proteina dhe yndyra dhe janë një burim i mirë fibrash. Janë ideale për të gjitha variantet e detoksifikimit, sallatat, zierjet dhe lëngjet e ftohta.

Domate

Domatet përmbajnë më shumë se 90 për qind ujë, janë të ulëta në kalori, përmbajnë kalcium, kalium dhe fosfor, si dhe vitamina A, C dhe E. Vitamina E është veçanërisht e rëndësishme për funksionimin e duhur të sistemit imunitar dhe shërben si një antioksidant.

shalqini

Edhe pse është e qartë se është i pasur me ujë, shalqiri ka përfitime të tjera ushqyese. Rreth 300 gram shalqi përmban 80 kalori, pra nuk ka yndyrë, është burim i mirë i vitaminës A, kaliumit, magnezit, tiaminës dhe fosforit. Është një ushqim i shkëlqyer veror për ditët e nxehta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *