Vezët – një zgjedhje e shkëlqyer për mëngjes

Vezët – një zgjedhje e shkëlqyer për mëngjes

Një nga ushqimet më të përshtatshme dhe të dobishme për të nisur ditën, është veza… Është një zgjedhje e shkëlqyer për këdo që ka nevojë për pak më shumë proteina, dhe gjithashtu ndihmon për të humbur peshë, sepse do t’ju mbajë të ngopur edhe pse sasia e ushqimit është jo shume. Ja disa këshilla për vezët për mëngjes…

Omletë me perime

Për këtë pjatë duhen:

– 2 vezë, – një çerek piper i kuq, i grirë, –

pak djathë i fortë i grirë,

– disa gjethe spinaq të freskët,

– 2 domate të vogla të grira,

– piper, – gjalpë.

Përgatitja: Shkrini gjalpin në tigan.

Më pas rrihen vezët dhe aromatizohen.

Masën e vendosim në tepsi dhe kur të piqet fundi shtojmë djathin dhe perimet.

Gjithçka kthehet në anën tjetër. Për pak minuta, omëleta është gati.

VEZË NË BUKE ME AVOKADO

Për këtë pjatë ju nevojiten:

– tost,

– 4 copa të vogla avokado,

– vaj për skuqje,

– 1 vezë, – piper,

– salcë djegëse

– sipas dëshirës.

Përgatitja: Grini avokadon me pirun dhe rregulloni. Ngroheni një tigan të vogël, shtoni vaj dhe skuqni një vezë mbi të. Përhapeni avokadon mbi bukën e thekur, pastaj vezën mbi të dhe – mëngjesi është gati.

Për çfarë janë të mira vezët? Ata mbrojnë sytë dhe shikimin. Ato janë të pasura me antioksidantë të fuqishëm zeaxanthin dhe lutein, të cilët mbrojnë nga rrezet e dëmshme UV dhe zvogëlojnë rrezikun e kataraktit.

Këshilla është – zieni disa vezë në mbrëmje për të ngrënë një mëngjes të shëndetshëm në mëngjes dhe – mbajini në frigorifer, që të ketë gjithmonë diçka të shëndetshme për të ngrënë “në dorë”. Vezët janë gjithashtu një ëmbëlsirë për ata që janë në dietë… Një vezë përmban rreth 70 kalori, kështu që një studim zbuloi se njerëzit mbipeshë që hanin dy vezë për mëngjes humbën 65 për qind më shumë peshë sesa ata që hanin biskota në mëngjes. Proteina në vezë ngopet më shpejt dhe zgjat ndjenjën e ngopjes, që do të thotë se do të jetë më e lehtë t’i rezistoni ushqimeve më pas. Zvogëloni rrezikun e kancerit… Vezët janë një nga burimet më të mira të lëndës ushqyese kolinë – një vezë përmban rreth 30 për qind të dozës së rekomanduar ditore. Kolina gjendet kryesisht në të verdhën e vezës dhe është veçanërisht efektive në parandalimin e kancerit të gjirit tek gratë. Vezët konsiderohen si një nga burimet natyrore më cilësore të proteinave dhe acideve yndyrore esenciale që janë thelbësore për shumë funksione në trup, duke përfshirë rritjen dhe zhvillimin e indeve të trupit dhe funksionimin normal të muskujve dhe nervave. Kolina gjithashtu forcon trurin. Ky lëndë ushqyese luan një rol të rëndësishëm në zhvillimin e trurit dhe kujtesës, duke reduktuar kështu mundësinë e sëmundjes së Alzheimerit. Nëse puna e një personi kërkon më shumë përqendrim, ai/ajo duhet të hajë dy vezë në ditë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *