Vajza me shpiken e pjesës së biçikletës që paston edhe ajrin

Vajza me shpiken e pjesës së biçikletës që paston edhe ajrin

Kalimi i njerëzve nga makina në biçikleta është tashmë një hap i rëndësishëm drejt ajrit më të pastër, veçanërisht në qytetet e mëdha, ku ndotja po arrin nivele alarmante. Por, çka nëse mund ta bëjmë një hap më tej? Po sikur biçikleta juaj të ndihmonte në reduktimin e ndotjes duke pastruar ajrin përreth saj? Dizajnerja industriale me bazë në Londër, Kristen Tapping, shpiku pikërisht këtë!

Ajo projektoi Rolloe, një rrotë që përbëhet nga tre filtra të ndryshëm që janë në gjendje të pastrojnë ajrin nga ndotësit. Disa pjesë të rrotës inovative janë të printuara 3D. Duke përdorur ABS, najlon dhe çelik inox, Kristen ka zhvilluar prototipe të rrotave 600 x 600 x 600 mm dhe shpreson se do të ndihmojë në uljen e ndotjes në qytetet tona.

E shqetësuar për çështjet mjedisore, Kristen Tapping vuri në dukje të gjitha burimet e ndotjes që mund të ekzistojnë në qytetet tona, duke ndarë statistika që nuk janë qetësuese për planetin tonë. Për shembull, transporti rrugor thuhet se është përgjegjës për 70% të emetimeve të dioksidit të azotit dhe 30% të grimcave të rrezikshme në ajër. Një sërë qeverish po reagojnë ndaj këtij problemi madhor duke krijuar korsi të caktuara për çiklistët ose duke ofruar biçikleta, elektrike ose jo, për banorët e qyteteve me qira. Kohët e fundit, ne pamë se si prodhimi aditiv ka një rol të madh për të luajtur në çiklizëm, duke bërë të mundur ndërtimin e automjeteve më efikase dhe komode me dy rrota, duke përdorur më pak material dhe duke reduktuar vonesat logjistike dhe transportin. Në rastin e Rolloe, ne shohim se teknologjia e printimit 3D mund të përdoret gjithashtu për të pastruar ajrin përmes rrotave të biçikletës.


I quajtur Rolloe, filtri mund të pastrojë më shumë se një çerek milion metra katrorë ajër nëse vetëm 10% e çiklistëve londinez e vendosin atë në rrotën e tyre të përparme.

E armatosur me të kuptuarit bazë se pedalimi i një biçiklete krijon energji kinetike, gjithçka që duhej të bënte Tapping për ta bërë ëndrrën e saj realitet ishte të gjente një mënyrë për të kanalizuar ajrin e ndotur në njërën anë dhe për të nxjerrë ajrin e pastër nga tjetra.

Teknologjia ekzistuese e filtrimit tashmë përdor tifozë dhe turbina për të detyruar ajrin përmes filtrave, ngjashëm me një rrotë biçiklete. Pasi ajo kishte përfunduar dizajnin përfundimtar, ajo vendosi një filtër me katër shtresa të karbonit aktiv, HEPA të larë dhe luffa për të pastruar grimcat e vogla, si dhe gazrat e dëmshëm si CO2, NO2 dhe OZON.
Me një dizajn bazë, por tërheqës, Rolloe po shpërndahet me të gjithë infrastrukturën që i nevojitet për ta bërë të qëndrueshëm zëvendësimin e filtrave.

“Përmes një marrje / postë në shërbim, filtrat e përdorur i kthehen Rolloe për t’u larë ndërsa filtrat e pastër ndërrohen,” shpjegon stilistja në faqen e saj të internetit.

Rolloe fitoi çmimin Kristen Tapping 2020 Design Innovation in Plastics, dhe tani po përgatitet për një lançim masiv në treg në 2022. Nuk ka ende asnjë fjalë se sa do të kushtojë.
Ajo dëshiron të shpërblejë me kredite pastrimi njerëzit që çiklistojnë më shpesh. Një aplikacion shoqërues do të gjurmonte të dhënat e çiklizmit, do t’ju lejojë të vendosni objektiva dhe të mbani gjurmët e krediteve tuaja – dhe ajo shpreson të bindë restorantet ose dyqanet lokale që të pranojnë kreditet Rolloe si një formë pikësh shpërblimi.

Së fundi, Rolleo mund të bëhet me shumicë përmes formimit të thjeshtë me injeksion dhe një printeri 3D, ndërsa filtrat do të riciklohen në fund të jetëgjatësisë së tyre: duket si produkti i përsosur për ekonominë “rrethore”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *