Këto janë ushqimet më të mira për florën e zorrëve

Këto janë ushqimet më të mira për florën e zorrëve

Mënyra më e mirë për të përmirësuar florën e zorrëve është duke konsumuar ushqime të fermentuara që janë të pasura me lëndë ushqyese dhe probiotikë. Ushqimet e fermentuara përmirësojnë tretjen. Procesi i fermentimit në fakt e bën ushqimin më të lehtë për t’u tretur dhe trupi ynë thith më lehtë lëndët ushqyese prej tij, shkruan “atma”.
Kokrra dhe fara të mbirë
Këto janë kokrra dhe fara që fillimisht mbijnë dhe më pas fermentohen për të prodhuar baktere të dobishme për të bërë bukë. Buka e bërë nga brumi i thakrës ose buka e grurit integral tretet më lehtë se buka e thjeshtë dhe nuk shkakton alergji ose reaksione të glutenit.

lakër turshi
Lakra turshi është plot me vitamina C, B dhe K dhe përmban një ton probiotikësh. Nëse blini lakër turshi në një dyqan në vend që ta bëni vetë, sigurohuni që të zgjidhni të papasterizuar (duhet të ruhet në frigorifer). Pasterizimi vret të gjitha bakteret e dobishme. Metodat moderne të përpunimit nuk përmbajnë baktere të dobishme, megjithatë, dyqanet e specializuara ende e përgatisin këtë ushqim në mënyrë tradicionale. Ju gjithashtu mund të përfshini perime të tjera të fermentuara në dietën tuaj si kaperi, angjinarja, kërpudhat, specat dhe ullinjtë.
Kombucha
Sapo të filloni ta konsumoni, kombucha do të fillojë të detoksifikojë trupin tuaj. Kombucha është një probiotik natyral që balancon florën e zorrëve duke mbajtur substanca të dobishme dhe të dëmshme. Ai shtyp rritjen e baktereve të dëmshme dhe forcon sistemin imunitar. Është një burim i mirë i glukozaminës, të cilat kanë efekte anti-inflamatore dhe mund të zvogëlojnë dhimbjet, veçanërisht artritin, madje edhe dhimbjet e kokës. Gjithashtu ka një efekt antistres dhe është një “ngritës” natyral i humorit dhe energjisë.

ullinj
Ullinjtë janë një ushqim i fermentuar plot me lactobacillus, baktere të mira për tretjen tonë. Ato kanë një përqendrim të lartë të yndyrave të pangopura dhe mund të zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2 nëse i përdorni në ushqim në vend të yndyrave të këqija. Ato ulin kolesterolin e keq dhe rrisin kolesterolin e mirë.
kos kokosi
Kosi i kokosit është plot me probiotikë dhe për shkak se nuk është produkt qumështi, tretet shumë më lehtë. Kokosi ka veti antivirale, antifungale dhe antibakteriale, plus ka shumë elektrolite, kalcium, kalium dhe magnez.

Turshitë
Kastravecat janë plot me kultura aktive bakteriale dhe enzima. Si lakër turshi, duhet të blini kastravecat me fermentim të laktozës, por jo ato të bëra me uthull. Mund të kenë shije të ngjashme, por nuk kanë të njëjtat përfitime shëndetësore. Dhe mos harroni të pini lëng kastraveci.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *