Gjërat që nuk duhet t’i bëni kurrë në plazh

Gjërat që nuk duhet t’i bëni kurrë në plazh

Tani që moti është i nxehtë, sezoni i plazhit ka nisur zyrtarisht. Nuk ka asgjë më të mirë se të dilni për ushqim deti më pas, lëkura juaj është ende e ngrohtë nga dielli dhe e lëmuar nga rëra, duke dëgjuar valët që shpërthejnë në breg ndërsa ajri i detit mbush mushkëritë tuaja.

Fatkeqësisht, nëse nuk jetoni në një ishull privat, duhet të përballeni me gjënë më të keqe për të vizituar plazhin: njerëzit e tjerë. Shumë e trajtojnë këtë hapësirë ​​publike sikur të jetë një arratisje e tyre private, në dëm të njerëzve përreth tyre. Shpesh, ne harrojmë sjelljet që u mësojmë fëmijëve tanë se si të argëtohen pa i mërzitur të gjithë rreth jush. Dhe ka gjëra si të rritur që duhet t’i bëjmë, por jo.

Pra, lexoni për të marrë disa udhëzime praktike dhe mësime të mirësjelljes që do t’ju bëjnë argëtuese ditën e plazhit për ju – dhe për njerëzit që nxihen pas jush. Dhe nëse po kërkoni vetë një parajsë me rërë, shikoni 30 plazhet më të mira në Amerikë.

Luaj muzikë me zë të lartë
Ju nuk jeni John Cusack. Njerëzit vijnë në plazh për t’u çlodhur dhe për t’u larguar nga jeta e tyre plot tension. Dhe kjo nuk përfshin dëgjimin e melodive tuaja të preferuara. Ju mund të mendoni se shija juaj e mahnitshme në muzikë është për të mirën e të gjithëve rreth jush, por në fakt është e vrazhdë dhe egoiste të luash DJ. Në fakt, luajtja e muzikës me zë të lartë është gjithmonë një bezdi dhe është një nga 30 gjërat që shqetësojnë gjithmonë njerëzit në qytete.

Lëreni telefonin tuaj jashtë
Duke qenë se njerëzit janë të varur keq nga mediat sociale në ditët e sotme, nuk është çudi që shpesh shihni njerëz që kontrollojnë burimet e tyre në Instagram për orë të tëra ndërsa janë në plazh. Telefoni juaj do të ngrijë nëse nxehet shumë dhe uji dhe energjia elektrike janë një kombinim i rrezikshëm. Nëse vërtet dëshironi të dëgjoni muzikë gjatë shtrirjes, mund ta mbani telefonin në një qese të veçantë të izoluar ose ta mbështillni fort brenda një peshqiri. Por gjëja më e mirë për të bërë është t’i bëni vetes një detoksifikim dhe thjesht ta lini atë në çantën tuaj.
Shkundni peshqirin pranë të tjerëve
Kjo është e ashpër sepse era vjen nga të gjitha drejtimet, kështu që sado të përpiqeni të ngrini peshqirin në mënyrë që rëra të shkojë në një drejtim të caktuar, ajo në mënyrë të pashmangshme fryhet duke shkuar kudo. Spërkatja e një të huaji që fle me rërë është një nga gjërat më të këqija që mund të bëni në plazh, kështu që ia vlen të përpiqeni të tërhiqni peshqirin në një zonë të zbrazët për t’u siguruar që të mos përfundoni duke mbytur askënd me rërën e ajrit.
Harrojeni ujin
Është e rëndësishme të qëndroni të hidratuar kur jeni në diell dhe ngroheni gjatë gjithë ditës, prandaj është e rëndësishme të merrni me vete një termos të mbushur me ujë. Drita e diellit është në fakt një armë sekrete për humbjen e peshës, dhe të stërvitesh në mot të nxehtë mund të jetë një stërvitje e shkëlqyer, por gjithashtu mund të jetë shumë e rrezikshme apo edhe fatale nëse nuk pini shumë H2O.
Shko shumë thellë
Edhe nëse jeni një notar me përvojë, është shumë e rrezikshme t’i kushtoni vëmendje thirrjes së sirenës së oqeanit dhe të shkoni shumë larg, sepse nuk e dini kurrë se kur do të kapeni në një lumë. Ato janë jashtëzakonisht të vështira për t’u dalluar, dhe sipas Administratës Kombëtare të Oqeanit dhe Atmosferës, më shumë se 100 njerëz mbyten çdo vit për shkak të ujërave të zeza.
Harrojeni kremin kundër diellit
Të gjithë i dimë rreziqet e kancerit të lëkurës, dhe megjithatë shumë njerëz ende i shmangen kremit të diellit sepse shqetësohen se do të pengojë aftësinë e tyre për të marrë nxirjen e përsosur. Lëkura juaj e ullirit do të zgjasë vetëm disa ditë, por kanceri i lëkurës do të qëndrojë përreth. Përveç kancerit, mosmarrja e kremrave kundër diellit mund të kontribuojë në shenjat e hershme të plakjes, si njollat ​​e errëta dhe rrudhat.
Rruaj paraprakisht
Të gjithë duan lëkurë të lëmuar kur shkojnë në plazh, por rruajtja para plazhit mund të çojë në djegien e briskut, pasi uji i kripur irriton prerjet e vogla të bëra nga brisku. Për të shmangur ato gunga të shëmtuara të kuqe, është më mirë të rruheni të paktën 24 orë para se të shkoni dhe të hidratoheni tërësisht më pas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *