9 artistë të famshëm që filluan si interpretues në rrugë

9 artistë të famshëm që filluan si interpretues në rrugë

Fjala spanjolle buscar, që do të thotë të kërkosh, na dha termin “busker”. Arti i busking, ose performanca në rrugë, na dha këto emra të njohur.

 1. Rod Stewart
  Sipas vetë burrit, ka vetëm dy gjëra që Rod Stewart mund të bëjë: të luajë futboll (po, futboll) dhe të këndojë. Kur erdhi puna për të bërë një të tillë profesionalisht, muzika u bë zgjedhja e vetme pasi ai nuk arriti të bënte Brentford F.C. ekipi. Ndërsa fama, paratë dhe gratë modele do të sugjeronin që gjithçka funksionoi për Stewart, nuk dukej gjithmonë kështu. Pas një përvoje zhgënjyese me grupin e tij të parë, The Raiders, Stewart e çoi zërin e tij të padëshiruar në atë kohë në rrugët e Londrës, ku u bashkua me muzikantin popullor anglez Wizz Jones. Së bashku, ata udhëtuan nëpër Evropë duke luajtur muzikë dhe duke fjetur nën ura derisa Stewart u dëbua nga Spanja për endacak. Në fund të fundit, ai endacak përfundoi duke shitur 100 milionë disqe në mbarë botën.
 2. Trejsi Chapman
  Ndërsa ishte studente në Universitetin Tufts, Tracy Chapman do të këndonte dhe i binte kitarës së saj në Sheshin e Harvardit aty pranë – një vend kaq i dëshiruar nga autobusët për trafikun e rënduar të këmbëve saqë njerëzit duhet të marrin një leje nga Këshilli i Arteve i Kembrixhit për të performuar atje. Nëpërmjet lojërave në rrugë dhe kafene të ndryshme në zonë, Chapman fitoi një fans në Brian Koppelman, një koleg student i Tufts, babai i të cilit, Charles Koppelman, ishte në krye të një shtëpie diskografike. Plaku Koppelman e prezantoi atë me njerëz me ndikim në biznesin e muzikës, përfshirë producentin David Kershenbaum, dhe në vitin 1987, menjëherë pas diplomimit, ajo u nënshkrua me Elektra Records. Deri në vitin 1988, ajo kishte një album të vlerësuar nga kritikët dhe po performonte për Nelson Mandela në koncertin e tij të nderimit të ditëlindjes së 70-të.
 3. Robin Williams
  Nëse Robin Williams duket si lloji i personit që do të përpiqeshit dhe do ta shmangnit gjatë ecjes nëpër qytetin e Nju Jorkut, kjo ndodh sepse, në një moment, ai ishte. Ndërsa studionte në një program të avancuar në shkollën prestigjioze Juilliard – vetëm dy studentë u pranuan në të: ai dhe Christopher Reeve – Williams punuan si mimikë jashtë Muzeut të Artit Modern për ca para shtesë. Gjithçka doli me trëndafila dhe çanta gjigante me para për Williams, megjithatë, pasi ai do të fitonte një çmim Oscar, Emmy, Golden Globes, Grammy, të gjitha për projektet që e përfshinin atë duke folur.
 4. Eddie Izzard
  Aktori dhe humoristi britanik Eddie Izzard thotë se e dinte se donte të bëhej interpretues që kur ishte shtatë vjeç, por vetëm kur filloi të studionte kontabilitet në Universitetin e Sheffield-it, ai provoi dorën e tij në komedi. Së bashku me një shok shkolle, ai performonte rregullisht në Covent Garden, një lagje në West End të Londrës. Partneriteti i tyre nuk zgjati shumë, por Izzard do të kalonte një pjesë të madhe të viteve ’80 duke performuar në rrugët e Evropës. Në fillim të viteve ’90, ai filloi të fitonte njëfarë famë në komunitetin e komedisë britanike dhe në vitin 2000 ai fitoi dy Emmy për shfaqjen e tij për një person “Eddie Izzard: Dress to Kill”, i cili u prodhua nga ish-performuesi i rrugës Robin Williams.
 5. Mbreti B.B
  Para se të ishte “B.B. King”, Riley B. King ishte vetëm një fëmijë që luante kitarën e tij në rrugët e Mississippi-t për ndryshim. King do të performonte në deri në katër qytete të ndryshme një natë. Përfundimisht ai mori rrugën për në Memphis, i cili ishte shtëpia e shumë legjendave të blues dhe xhazit, duke përfshirë kushëririn e tij Bukka White. Ndërsa ishte atje, ai performoi mes shokëve të tij të mëdhenj dhe pati një koncert si DJ në radio. Duke pasur nevojë për një emër të ri për valët ajrore, King shkoi me “Beale Street Blues Boy”, një lëvizje me kokë në Beale Street të mbushur me muzikë në qendër të qytetit Memphis. Ky emër u shkurtua në “Blues Boy” dhe më pas, thjesht “B.B”. Tani, të gjithë e njohin B.B. dhe kitarën e tij Lucille.
 6. Pierce Brosnan
  I tronditur dhe i trazuar duke u zhvendosur nga Irlanda në Angli në rininë e tij, Brosnan mezi priste të dilte nga klasa e tij në Londër – ku pseudonimi i tij ishte “irlandez” – dhe në botën e artit. Ndërsa trajnohej për të qenë një ilustrues komercial, ai ndoqi një punëtori ku një ngrënës zjarri i mësoi zanatin. Shumë shpejt, ai pati një nga aktet më të nxehta në rrugë dhe tërhoqi vëmendjen e një agjenti cirku. Kjo periudhë lejoi mësimet në Drama Center në Londër, gjë që e çoi aktrimin e tij jashtë terrenit dhe përfundimisht në një Aston Martin.
 7. Bernie Mac
  Nuk mund të zgjohesh vetëm një mëngjes dhe ta quash veten një nga “Mbretërit origjinalë të komedisë”. Në rregull, mundeni, por do të jetonit një gënjeshtër nëse nuk do të kishit kredencialet për ta mbështetur atë si Bernie Mac. Përpara filmave kryesorë dhe sitcom në rrjet, Mac po tregonte shaka në të gjithë anën jugore të Çikagos. Dy vitet që kaloi duke luajtur rrugëve e bënë njeriun të patrembur; ju mund ta mbani mend atë duke filluar setin e tij të parë në Def Comedy Jam të HBO-së duke i thënë audiencës: “Unë nuk kam frikë nga ju nënat”. Në vitin 2012, një pjesë e West 69th Street në lagjen Englewood ku ai u rrit u emërua nderi “Bernie Mac Street”.
 1. Xhevahir
  Krenaria e Homerit, Alaska, Jewel Kilcher sapo kishte mbaruar semestrin e saj të parë në një shkollë të arteve të bukura në Michigan, kur vendosi të udhëtonte në vend si një interpretuese rruge. Me kitarën e saj, katër akordet që dinte t’i luante dhe një thikë për mbrojtje, Jewel arriti të arrinte deri në Meksikë. Pas diplomimit, Jewel iu kthye driftingut dhe jetoi jashtë makinës së saj. Ajo luajti kafene nëpër San Diego derisa nënshkroi me Atlantic Records. Albumi i saj debutues, Pieces of You, do të shiste 12 milionë kopje vetëm në Shtetet e Bashkuara. Shpresojmë që numërimi i të gjitha atyre parave të mos ishte shumë për ato duar të vogla të saj.
 2. Benjamin Franklin
  Autori, diplomati, babai themelues, shpikësi, printeri, postieri, shkencëtari, interpretuesi i rrugëve – Ben Franklin ishte pothuajse gjithçka, përveç presidentit. Si i ri në Boston, Franklin do të interpretonte këngë dhe do të lexonte poezi që ai shkruante, të cilat komentonin ngjarjet aktuale, të cilat më pas ua shiste printimet kolegëve të tij kolonistë. Babai i tij ndërhyrës nuk donte që djali i tij të lëvizte nëpër qytet, kështu që ai i dha fund aktit të vogël në rrugë të Benit një herë e përgjithmonë. Pasi u rrit nën atë regjim, nuk është çudi që ai u bë një avokat i tillë i fjalës së lirë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *