Zbehen shpresat për liberalizim të vizave

Zbehen shpresat për liberalizim të vizave

Brukseli do të ketë vëmendjen kryesore të qytetarëve kosovarë të enjten. Kryeqendra evropiane sot dhe nesër do të jetë nikoqir i liderëve të 27 vendeve të Bashkimit Evropian.

Ani pse, tema e liberalizimit të vizave nuk është përfshirë në agjendën formale të Samitit të BE-së, e njëjta mund të diskutohet, por, nga njohësit e integrimeve evropiane konsiderohet se ka pak gjasa që t’i jepet drita e gjelbër largimit të regjimit të vizave për Kosovën.

Drejtori i institutit EPIK, Demush Shasha, thotë se gjasat janë të vogla që të ketë vendimmarrje për liberalizim të vizave.

Këtë ai e bazon në takimin parapërgatitor për mbajtjen e këtij samiti.

Sipas tij, maksimumi që mund të ndodh është diskutimi për liberalizim të vizave, megjithatë edhe këtë e vë në pikëpyetje.

“Gjasat janë të vogla që të ketë ndonjë vendimmarrje konkrete sa i përket kësaj çështje. Maksimumi që mund të ketë është një diskutim. Këtë e them bazuar në takimin përgatitor, ku janë takuar ministrat e jashtëm të BE-së për të përgatitur samitin të liderëve, kryeministrave dhe presidentëve. Aty kur përfundoi takimi, u bë e ditur se kush ishin temat kryesore të takimit dhe liberalizimi i vizave nuk ishte një nga ato temat që ata thanë se ishin diskutuar. Nga kjo kuptojmë se çështja e liberalizimit të vizave nuk do të ketë së paku një vendimmarrje. Maksimumi që mund të ketë është një diskutim, por edhe kjo është pikëpyetje”, thotë ai.

Nga ana tjetër, kryetari i Komisionit parlamentar për Punë të Jashtme dhe Diasporë, Haki Abazi, thotë për KosovaPress se liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës duhet të ndodh sa më shpejtë që është e mundur.

Ai thotë se vonesa në këtë drejtim është një diskriminim i pakuptimtë që po i bëhet Kosovës.

“Kjo është një e drejtë e munguar, një diskriminim i pakuptimtë që iu ka bërë Kosovës. Unë vërtet besoj që tani duhet të ngritën gjitha alarmet që liria e lëvizjes për qytetarët e Kosovës të mundësohet sa më shpejtë që është e mundur, sidomos para përfundimit të këtij viti. Pasi s’ka asnjë kuptim dhe arsyetim që kjo të vazhdojë”, deklaron ai.

Mbështetjen për liberalizim të vizave e përsëriti dje presidentja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola, pas takimit që ka pasur me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani.

Ndërkohë, po ashtu dje, u dhanë sinjale pozitive për ndryshim të pozicionit të Holandës sa i përket liberalizimit të vizave.

Kosova është vendi i vetëm në rajon që nuk gëzon të drejtën e lëvizjes pa viza në zonën schengen të BE-së, megjithëse i ka plotësuar gjitha kriteret e vendosura nga BE-ja prej katër vitesh.

© SYRI.net

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *