8 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse bëni dush shumë shpesh

8 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse bëni dush shumë shpesh

Nuk ka asgjë më freskuese se një dush i ngrohtë apo një banjë luksoze. Trupi juaj është i pastër me gaz pasi gjithçka që lani kujdeset për kullimin. Megjithatë, sado gjallërues të duket, dushi i tepërt mund të jetë sa problematik aq edhe jo i mjaftueshëm.

Histori e shkurtër e higjienës personale
Ndërsa qeniet njerëzore evoluan, kështu u zhvillua edhe koncepti i tyre për pastërtinë. Natyrisht, njerëzit tërheqin ujin si një burim jetëdhënës. Në fillim, larja dhe noti ishin më shumë një argëtim për t’u freskuar pas një dite të nxehtë. Njerëzit më të hershëm vunë re efektet qetësuese të burimeve të nxehta natyrore dhe dushit nën ujëvara.

Shumë kultura të lashta krijuan banjot rituale për traditat e tyre shpirtërore për shkak të lidhjes me ujin dhe lindjen. Larja dhe dushi morën konotacione fetare dhe jo për arsye higjienike. Babilonasit e lashtë dhe kinezët ishin të parët që shtuan vajra esencialë dhe parfume të tjera në ujin e banjës.
Për këto kultura, larja rituale ishte një vepër që mund të zgjaste me orë apo edhe ditë. Një gjë e tillë zakonisht rezervohej për anëtarët e familjes mbretërore dhe familjet e tjera të pasura. Njerëzit mbushën vaska të mëdha me ujë të ngrohur mbi një zjarr të hapur.

Uji nuk ishte gjithmonë lëngu i zgjedhur për larjen e lashtë. Bukuroshja legjendare Kleopatra u shqua për dashurinë e saj për banjot luksoze me qumësht. Të tjerë e dhuruan veten me aloe dhe pomada të tjera qetësuese për lëkurën e tyre
Grekët dhe romakët e lashtë bënë një art social nga larja. Ata ndërtuan banja publike mahnitëse ku qytetarët mund të laheshin dhe të shoqëroheshin. Ata gjithashtu shfrytëzuan ujëvarat natyrore dhe burimet e nxehta për një zhytje relaksuese.

Nga mesjeta deri në epokën moderne, shumica e njerëzve kishin rezerva për larjen. Në të vërtetë, shumë mjekë paralajmëruan se larja ishte e rrezikshme për shëndetin e njerëzve shumë shpesh. Shumë njerëz gjatë këtyre kohërave rrallë fshihen në ujë më shumë se një herë në javë ose më shumë.

Kur hidrauliku i brendshëm u bë më i aksesueshëm, nuk ishte më e nevojshme të paketohej uji nga puset apo përrenjtë. Banjat e brendshme me vaskë të integruar dhe ujë të nxehtë përfundimisht ndryshuan paradigmën sociale për ta bërë larjen e përditshme të pranueshme.
Çfarë ndodh kur bëni banjë ose dush shumë shpesh?
Sigurisht, të gjithë duan të duken, të ndjehen dhe të nuhasin pastër çdo ditë. Me vaska dhe dushe në shtëpinë tuaj, ju keni mundësinë të laheni sa herë të doni. Por a mund të shkaktojë probleme larja shumë e shpeshtë?

A keni vënë re ndonjë ndryshim në lëkurën apo flokët tuaj kohët e fundit? Ndoshta ju kruhen më shumë dhe flokët janë të dobët. Këtu janë tetë gjërat që i ndodhin trupit tuaj kur bëni dush shumë.

 1. Lëkurë e kuqe dhe e irrituar
  Larja dhe dushi do të pastrojnë dhe hidratojnë lëkurën tuaj, por ju mund të keni shumë gjëra të mira. Shumë dushe të përziera me sapunë të fortë mund të irritojnë. Ju mund të vëreni njolla inflamacioni në trupin tuaj që kruhen dhe digjen.

Kjo gjendje është një pasojë e zakonshme e dushit në ujë të nxehtë të përvëluar. Një artikull i botuar nga Baylor College of Medicine paralajmëron se banjat dhe dushet tepër të nxehta mund të dëmtojnë lëkurën tuaj. Sipas raportit, është tepër më e dëmshme gjatë muajve të ftohtë të dimrit.

 1. Lëkura e thatë dhe e krisur mund të vijë nga dushi shumë i shpeshtë
  Si organi më i madh në trupin tuaj, lëkura juaj ruan një shtresë vetë-mbrojtëse të vajrave natyralë. Këto vajra e mbajnë lëkurën tuaj të hidratuar, të lëmuar dhe elastik siç duhet. Ata gjithashtu bllokojnë bakteret dhe mikrobet e dëmshme që të hyjnë në trupin tuaj.

Pastrimi i përditshëm heq yndyrën e tepërt dhe papastërtitë mikroskopike në sipërfaqen e lëkurës suaj. Nga ana tjetër, larja shumë shpesh mund t’i heqë këto vajra, duke e lënë lëkurën tuaj të thatë, të krisur dhe të kruajtjes.

 1. Flokë me vaj të pazakontë
  Po kështu, skalpi juaj prodhon një shtresë mbrojtëse vaji për t’i mbajtur flokët tuaj të butë. Ndoshta ju jeni një nga njerëzit e shumtë që luftojnë flokët me yndyrë të tepërt dhe i menaxhojnë ato me shampo të formuluara posaçërisht. Do të ishte e arsyeshme që sa më shumë t’i lani flokët, aq më pak yndyrë do të kishit.

Ky arsyetim nuk është plotësisht i saktë, dhe dushi dhe banja e tepërt mund të shkaktojnë efektin e kundërt. Nëse hiqni shumë nga këto vajra të shëndetshëm, skalpi juaj do të mbingarkohet dhe do të prodhojë shumë vaj. Pasojat janë se flokët tuaj mund të mbeten të yndyrshëm dhe të shkaktojnë çarje të lëkurës.

 1. Probleme me skalpin e thatë dhe zbokthin
  Ndoshta skalpi juaj nuk prodhon mjaftueshëm vaj dhe mbetet i thatë dhe i irrituar. Ju mund të përdorni shampo që rrisin hidratimin dhe minimizojnë zbokthin. Po mësoni ekuilibrin delikat të pastrimit të flokëve dhe kokës, duke mos i tharë ato shumë.

Larja dhe dushi i tepërt vetëm sa do ta përkeqësojnë lëkurën tuaj të thatë. Një çështje tjetër është nëse i lani flokët shumë, mund të përdorni shumë shampo. Në vend që të hidratoni skalpin tuaj, mbidoza e shamponit mund ta bëjë skalpin tuaj më të thatë dhe do të vazhdoni të keni zbokth.

 1. Dushi shumë i shpeshtë mund të shkaktojë kruajtje kronike
  A nuk është zhgënjyese kur kruheni dhe kruheni gjatë gjithë kohës? Pruritus është termi mjekësor për kruajtjen, shpjegon një artikull i botuar nga Biblioteka Kombëtare e Mjekësisë. Sipas raportit, mund të jetë një reaksion alergjik ose joalergjik i shkaktuar nga shumë kushte.

Kruajtja kronike mund të ndikojë në cilësinë e jetës tuaj dhe t’ju bëjë të humbni gjumin. Shumë dushe mund të shkaktojnë ose përkeqësojnë gjendjen. Është veçanërisht e vërtetë nëse keni lëkurë të ndjeshme ose probleme të tjera dermatologjike.

 1. Ngjyra e flokëve zbehet më shpejt me dush të shpeshta
  Nëse ngjyrosni flokët, e dini se sa punë intensive dhe e shtrenjtë është procesi. Edhe nëse përdorni bojë flokësh nga një dyqan mallrash dhe e bëni vetë, ju dëshironi vlerën e parave tuaja. Fatkeqësisht, dushi shumë shpesh mund të zbehë ngjyrën e flokëve përpara se të vijë koha.

Për shumicën e njerëzve, bojërat e përhershme të flokëve zgjasin gjashtë deri në tetë javë ose rreth 28 larje. Rrënjët e patrajtuara shfaqen kur flokët rriten dhe keni nevojë për prekje. Bojërat e përkohshme të flokëve që janë kaq të njohura tani zgjasin vetëm rreth dy deri në tre shampo.

Nëse bëni dush dhe lani flokët çdo ditë, boja e flokëve mund të zbehet brenda një muaji. Jo vetëm që do të keni koston e bojës shtesë të flokëve, por do të trajtoni flokët tuaj më shpesh. Kjo nuk është e shëndetshme për flokët ose kokën tuaj.

 1. Më pak skaje të ndara
  A nuk do të ishte e mrekullueshme nëse maneja juaj do të ishte gjithmonë me shkëlqim dhe e lëmuar? Thjesht nuk funksionon kështu në botën reale. Kujdesi për flokët tuaj kërkon kohë, durim dhe mirëmbajtje të duhur.

Dushi shpesh mund të sabotojë përpjekjet tuaja dhe do të vini re se flokët tuaj të bukur bëhen rrëmujë. Uji i tepërt dhe shampoja largojnë vajrat e shëndetshëm dhe i lënë flokët tuaj të duken të varfëruar dhe të thatë. Plus, ju mund të zhvilloni më shumë majat e ndara dhe thyerjen e flokëve.

 1. Dushi mund të prishë ekuilibrin e mikrobeve të dobishme në trupin tuaj
  Do të habiteshit nëse do të mund të shihnit menagjerinë mikroskopike që jeton në lëkurën tuaj. Shumica e këtyre florës dhe faunës së vogël janë të padëmshme, dhe disa madje janë të dobishme. Larja dhe dushi i tepërt mund të prishin këtë ekuilibër delikat dhe të kontribuojnë në disa çështje shëndetësore.

Nëse pastroni me sapun antibakterial, mund të mos i bëni asnjë nder vetes. Këto produkte do të shkatërrojnë viruset dhe bakteret më të dëmshme që mbeten në trupin tuaj. Megjithatë, ato gjithashtu mund të shkatërrojnë mikrobet e dobishme që ju mbrojnë, veçanërisht kur bëni dush shpesh.

Shtatë këshilla të shëndetshme për të larë ose dush
Këtu janë disa këshilla për t’ju ndihmuar të laheni pa e zhveshur lëkurën tuaj nga vajrat natyralë dhe pa shkaktuar dëme të tepërta.

 1. Përdorni ujë të ngrohtë kur bëni dush
  Dushet e nxehtë dhe me avull mund të ndjehen emocionuese për momentin, por mund të dëmtojnë lëkurën tuaj në planin afatgjatë. Në vend të kësaj, lani ose bëni dush me ujë të ngrohtë. Do të merrni të njëjtin efekt pa e zhveshur lëkurën dhe flokët nga vajrat natyralë
 2. Bëni dush të shpejtë
  Thithjet e herëpashershme të gjata në vaskë janë të përshtatshme për trupin dhe nervat tuaja. Megjithatë, nuk është asgjë që dëshironi të bëni çdo ditë. Kur bëni dush, përpiquni të mos qëndroni në ujë për më shumë se 10 minuta.
 3. Çdo ditë tjetër
  Disa njerëz kanë kushte ose profesione mjekësore që kërkojnë banjë ose dush të përditshëm. Megjithatë, ju mund ta merrni atë duke u larë dhe larë flokët tuaj çdo ditë tjetër. Thjesht freskohu pak në lavaman në ditët e pushimit.
 4. Përdorni llojin e duhur të sapunit
  Shumë sapunë kanë detergjentë të ashpër dhe aroma që mund të irritojnë lëkurën e ndjeshme. Zgjidhni një sapun që është i butë dhe përmban hidratues. Mos përdorni sapun të zakonshëm në fytyrën tuaj, por më tepër një sapun për fytyrën.
 5. Kujdesi i butë me dashuri
  Përdorni peshqirë dhe peshqirë të butë, me gëzof dhe të pastër dhe përdorni ato me kujdes. Pastrimi i ashpër mund të dëmtojë lëkurën tuaj. Thajeni lëkurën me një peshqir në vend që ta fërkoni.
 6. Përdorni krem ​​hidratues pas dushit
  Aplikoni një hidratues të pasur sapo të dilni nga vaska ose dushi. Do të përthithet në poret tuaja të hapura dhe do të hidraton lëkurën tuaj. Përdorni vetëm një hidratues në fytyrën tuaj që është i formuluar për këtë zonë.
 7. Përdorni Furnizime të Pastra
  Lufat, sfungjerët dhe poufet janë mjete të shkëlqyera për eksfolimin e butë të lëkurës tuaj gjatë banjës ose dushit. Megjithatë, ato mund të mbajnë baktere dhe myk nëse qëndrojnë të lagura. Dezinfektojini ato në rondele ose zëvendësojini sipas nevojës.
  Mendimet përfundimtare mbi efektet e dushit shumë shpesh
  Ju duhet ta mbani trupin tuaj të pastër për respekt për veten dhe shëndet optimal. Por larja dhe dushi shumë shpesh mund të kenë efekte negative në lëkurën tuaj. Kur përshtatni higjienën tuaj sipas nevojave tuaja, do të ruani një shkëlqim të shëndetshëm dhe do të ndiheni mirë me veten tuaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *