Shanghai bëhet qendër e inteligjencës artificiale: robotë që operojnë, kositin lëndinat dhe eksplorojnë hapësirën

Shanghai bëhet qendër e inteligjencës artificiale: robotë që operojnë, kositin lëndinat dhe eksplorojnë hapësirën

Shanghai në fillim të këtij muaji ishte qendra e një ekspozite botërore të një game të gjerë përdorimesh komerciale të inteligjencës artificiale, nga çipat për qëllime të përgjithshme deri te teknologjia financiare dhe nga kujdesi shëndetësor inteligjent te pajisjet e veshura.

Përfitimet e inteligjencës artificiale u theksuan në Konferencën e Pestë Botërore të Inteligjencës Artificiale, ose WAIC, e cila u zhvillua nga 1 deri më 3 shtator. Në veçanti, një grup robotësh inteligjentë të pajisur me teknologji të inteligjencës artificiale kanë tërhequr vëmendjen e gjerë.

Ekspertët thonë se qëllimi i kërkimit dhe zhvillimit të inteligjencës artificiale është përmirësimi i jetesës së njerëzve.

Isabel Ge Mahe, nënkryetarja dhe drejtoresha menaxhuese e Apple për Kinën, tha: “Ne jemi plot shpresë për të ardhmen e mësimit të makinerive, pasi besojmë fuqimisht se mund të frymëzojë më shumë inovacion dhe në këtë mënyrë të përmirësojë jetën e njerëzve”.

CloudMinds Robotics Co me bazë në Shanghai ka lançuar Cloud Ginger 2.0, një robot i ri shërbimi inteligjent që mund të kryejë një sërë funksionesh, duke përfshirë pritjen, turnetë, kujdesin për të moshuarit, pastrimin, si dhe edukimin dhe kërkimin shkencor.

Në formë njeriu dhe i pajisur me duar të shkathëta, roboti ka 41 funksione dhe sensorë fleksibël inteligjentë. Mund të dëgjojë, të flasë, të shohë dhe të lëvizë bazuar në teknologjitë e shumta inteligjente cloud.

“Raportet tregojnë se deri në vitin 2035 do të ketë rreth 310 milionë njerëz të moshës 60 vjeç e lart në Kinë, që do të thotë një kërkesë premtuese e tregut për robotë shërbimi”, tha Bill Huang, themeluesi dhe CEO i kompanisë.

Xiaozi, roboti humanoid i kompanisë, do të bëjë debutimin e tij në treg deri në vitin 2025, tha Huang, duke shtuar: “Deri në atë vit, Xiaozi do të jetë në gjendje të qëndrojë në këmbët e veta për t’u shërbyer familjeve kineze në jetën e tyre të përditshme”.

Duke marrë emrin e tij nga një legjendë e lashtë kineze e shtatë zanave, Xiaozi do të pajiset me më shumë se 60 karakteristika fleksibël inteligjente, duke e lejuar atë të ecë me dy këmbë dhe të lëvizë njësoj si njerëzit. Gjithashtu do të ndihmojë të moshuarit të lundrojnë nëpër shkallët.

Liu Yu, nënkryetar ekzekutiv dhe shef komercial në Shanghai MicroPort MedBot (Group) Co, tha në fjalimin e tij WAIC: “Shërbimi mjekësor është ndoshta një nga gjërat për të cilat njerëzit kujdesen më shumë, sepse shëndeti është më i rëndësishmi. Për të përmbushur kërkesa të tilla, ne ofrojmë zgjidhje që mbulojnë operacionet nga fundi në fund.”

Robotët e kompanisë, të cilët përfshijnë ato për ndërhyrje vaskulare, kirurgji ortopedike dhe procedura laparoskopike, mund të kryejnë operacione minimale invazive.

Roboti i kirurgjisë laparoskopike, i cili u dallua mes më shumë se 800 projekteve, ishte një nga pesë fituesit e çmimit Super AI Leader Award të këtij viti për kontributin e tij të veçantë në inteligjencën artificiale.

Duke kombinuar teknologjitë 5G, realitetin virtual të shtuar, kuptimin inteligjent të operacioneve kirurgjikale dhe platformave të automobilave, roboti kryen operacione duke përdorur rreze X.

“Tani, me ndihmën e një roboti, mjekët mund të kryejnë operacione laparoskopike në dhoma të mbrojtura duke përdorur një maus kompjuteri”. “Një përparim i tillë ka reduktuar shumë vështirësinë e kryerjes së një operacioni të tillë”, tha Liu.

Që nga dhjetori, pothuajse 300 operacione klinike, të gjitha shumë të komplikuara, janë kryer nga roboti laparoskopik.

Liu tha: “Perspektivat për kirurgjinë robotike janë jashtëzakonisht premtuese, ne do të zhvillojmë më shumë robotë të tillë dhe do të ulim koston e operacionit që ata kryejnë. Qëllimi ynë kryesor është t’i bëjmë të gjitha operacionet të lehta për t’u zbatuar.”

Ndërkohë, Shanghai Xiaojia Data Technology Co lançoi iSward, robotin e tij inteligjent kositës, në WAIC të këtij viti.

Chen Xiao, CEO i kompanisë, tha: “Ka rreth 250 milionë lëndina dhe kopshte private në mbarë botën, nga të cilat afërsisht 80 milionë janë në shtetet anëtare të Bashkimit Europian dhe 100 milionë janë në Shtetet e Bashkuara, duke krijuar një treg prej 60 deri në 70 dollarë. miliardë në mbarë botën.”

Krahasuar me kositësen konvencionale robotike, e cila mezi mund të plotësojë kërkesën për lëndina ose kopshte që janë më të mëdha se 1,000 metra katrorë, iSward është i përshtatshëm për ata me një sipërfaqe maksimale prej 5,000 metrash katrorë. Teknologjia autonome e navigimit të robotit siguron që puna të përfundojë me efikasitet maksimal, shtoi Chen.

“Kjo për shkak se produkti është i integruar me inteligjencën artificiale vizuale dhe teknologjitë e pozicionimit satelitor,” shpjegoi Chen.

Drejtuesit e zhvillimit

Flexiv, një kompani me bazë në Shangai që ofron zgjidhje inovative softuerike të gatshme për përdorim për klientët në industri të ndryshme, shfaqi robotin e saj përshtatës Rizon në WAIC.

Bazuar në teknologjitë e inteligjencës artificiale, Rizon mund të kryejë teste të acidit nukleik dhe të ofrojë masazh dhe terapi tradicionale mjekësore kineze, midis detyrave të tjera.

Deep Robotics, me qendër në Hangzhou, kryeqyteti i provincës Zhejiang, ka zbuluar robotin e parë industrial katërkëmbësh të papërshkueshëm nga uji në Kinë, Jueying X20, i cili mund të kalojë lehtësisht një pengesë 20 cm të lartë, të lundrojë shkallët dhe të ngjitet në një pjerrësi 30 gradë. Roboti gjithashtu mund të përshtatet me mjedise dhe kushte të ndryshme si kullota, rërë, fusha dëbore, rrugë me zhavorr dhe vorbulla.

Cai Yinghua, nënkryetar i Alibaba Group dhe president i Alibaba Cloud Global Sales, tha: “Gjithnjë e më shumë nga ndërmarrjet tona po aplikojnë drejtpërdrejt ose tërthorazi inteligjencën artificiale. Rreth 58 për qind e ndërmarrjeve kineze e përdorin atë, ndërsa globalisht, përqindja është vetëm 35 për qind”.

Eksplorimi i hapësirës

Gjigandi i internetit Tencent ka aplikuar inteligjencën artificiale në eksplorimin e hapësirës duke bashkëpunuar me Observatorin Kombëtar Astronomik për të zbuluar pulsarët dhe për të eksploruar universin. Një pulsar mendohet të jetë një yll neutron që rrotullohet me shpejtësi që lëshon pulsime të rregullta të valëve të radios dhe rrezatimeve të tjera elektromagnetike me shpejtësi deri në 1000 impulse në sekondë.

Plani i Eksplorimit të Yjeve, i nisur vitin e kaluar, zbuloi 22 pulsarë përmes teknologjisë kryesore të vizionit kompjuterik nga Tencent’s YouTu Lab, një shtëpi kërkimore e inteligjencës artificiale. Teknologjia ndihmon në përpunimin e sasive masive të të dhënave të marra nga Radio Teleskopi Sferik i Aperturës Pesëqind Metër i Kinës, ose FAST, radioteleskopi më i madh në botë me një pjatë dhe më i ndjeshëm në botë.
Me ndikimin dhe tërheqjen e tij të zgjeruar globale, WAIC festoi edicionin e tij të pestë duke ndihmuar Shangain në ambicien e tij për të ndërtuar një grup industrial të sofistikuar të inteligjencës artificiale të klasit botëror.

Në ceremoninë e mbylljes së konferencës, u nënshkruan 25 projekte industriale të AI me një investim total prej rreth 15 miliardë juanë (2.15 miliardë dollarë). Në katër vitet e fundit, WAIC ka dëshmuar më shumë se 600 bashkëpunime korporative dhe 155 projekte të mëdha me një investim të kombinuar prej 110.7 miliardë juanë.

Ndërsa Shangai bëhet thelbi i zhvillimit inovativ të AI në Kinë, WAIC është zhvilluar në një platformë të rëndësishme për promovimin e komunikimeve dhe bashkëpunimeve industriale të AI. Gong Zheng, kryebashkiaku i Shangait, tha se qyteti në thelb ka formuar një zinxhir të plotë industrial dhe shkalla e inteligjencës artificiale është rritur ndjeshëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *