Roger Federer mbyll karrierën e sukseshme me humbje, emocionon të gjithë

Roger Federer mbyll karrierën e sukseshme me humbje, emocionon të gjithë

Roger Federer mbyll karrierën e tenisit në një ndeshje me partnerin në dyshe Rafael Nadal

Federer dhe Nadal humbën nga amerikanët Frances Tiafoe dhe Jack Sock, me rezultatin përfundimtar 4-6, 7-6 (2), 11-9.

Roger Federer i tha lamtumirë pro tenisit të premten mbrëma në Laver Cup të Londrës me konkurrentin e tij prej kohësh, i kthyer në dyshe Rafael Nadal.

Federer, i cili nuk ka konkurruar prej 15 muajsh, dhe Nadal humbën nga amerikanët Frances Tiafoe dhe Jack Sock, me rezultatin përfundimtar 4-6, 7-6 (2), 11-9.

Pas ndeshjes, Federer, legjenda zvicerane e tenisit dhe 20 herë fitues i Grand Slam-it, u duk i përlotur dhe i bëri me dorë turmës brohoritëse, duke thënë “Faleminderit”.

“Ishte një udhëtim i përsosur”, tha Federer. “Unë do ta bëja përsëri të gjithë.”

Gjatë momenteve përmbyllëse të ndeshjes më shumë se dy orëshe që zgjati pas mesnatës, shikuesit brohoritën “Le të shkojmë, Roger! Shkojme!”

Federer u trajtua gjithashtu me një video homazhe, të sponsorizuar nga sponsori i tij, marka e shampanjës Moët & Chandon me titull “Një dolli për Roger Federer”.

Më vonë, ai u fotografua me ekipin e tij, duke fshirë sytë.
Federer njoftoi javën e kaluar se ky turne do të ishte i fundit i tij si konkurrent. Ai kishte thënë më parë. Ai donte që kjo të ishte më shumë një festë sesa një funeral, raportoi Associated Press, kështu që fansat dolën në turma për të festuar.

Disa orë përpara ndeshjes së së premtes, Federer shkroi në Twitter: “E kam bërë këtë mijëra herë, por kjo ndihet ndryshe. Faleminderit të gjithëve që keni ardhur sonte.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *