“Vendi i fokusuar tek ushtria ndërsa njerëzit vdesin nga uria”, Koreja e Veriut në krizë ushqimore

“Vendi i fokusuar tek ushtria ndërsa njerëzit vdesin nga uria”, Koreja e Veriut në krizë ushqimore

Koreja e Veriut po përjeton një krizë kritike ushqimore, thonë ekspertët, ndërsa kontrollet kufitare, moti i keq dhe sanksionet e kanë përkeqësuar situatën vitet e fundit.

Zyrtarët e lartë pritet të takohen në fund të shkurtit për të diskutuar një “ndryshim themelor” në politikën bujqësore, ka thënë media shtetërore. Lajmi vjen ndërsa Pheniani vazhdon shfaqjet e tij të fuqisë ushtarake.

Ministria e bashkimit e Koresë së Jugut thuhet gjithashtu se ka dhënë alarmin për mungesën e ushqimit dhe i ka kërkuar ndihmë Programit Botëror të Ushqimit (WFP).

Imazhet satelitore nga autoritetet e Koresë së Jugut tregojnë se Veriu prodhoi 180,000 tonë më pak ushqim në vitin 2022 sesa në 2021.

Në qershor, WFP ngriti shqetësime se kushtet ekstreme të motit si thatësira dhe përmbytjet mund të zvogëlojnë prodhimin e të korrave dimërore dhe pranverore. Media shtetërore raportoi gjithashtu në fund të vitit të kaluar se vendi po përjetonte thatësirën e tij “të dytë më të keqe” në histori. Siç ishte parashikuar, çmimet e ushqimeve janë rritur këtë vit.

Koreja e Veriut renditet një nga vendet më të varfra në botë. . Koreja e Veriut gjithashtu ka kufizuar rreptësisht tregtinë dhe trafikun ndërkufitar që nga janari 2020.

Sokeel Park, drejtor i vendit të Koresë së Jugut në jofitimprurës Liberty në Korenë e Veriut (Link), e përshkroi përgjigjen e regjimit ndaj pandemisë si “ekstreme dhe paranojake”, dhe tha se ka dëgjuar raporte të shumta të besueshme të njerëzve që vdesin nga uria.

Park tha se regjimi i ka fokusuar burimet e tij në aftësinë dhe propagandën e tij raketore, me kosto të larta sociale. Pheniani lëshoi ​​një numër rekord raketash balistike vitin e kaluar – më shumë se 70, duke përfshirë raketa balistike ndërkontinentale, ose ICBM, të cilat potencialisht mund të arrijnë në territorin e SHBA-së.

Ekspertët shqetësohen se situata në terren do të përkeqësohet më tej, duke çuar në një zi buke po aq shkatërruese sa ajo që përjetoi vendi nga mesi deri në fund të viteve 1990. Sipas vlerësimeve, numri i vdekjeve varion nga 600,000 në një milion.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *