E dashtun vetja jeme, falemnderit që ishe e fortë edhe nji vit ma shumë

E dashtun vetja jeme, falemnderit që ishe e fortë edhe nji vit ma shumë

Nga Arjola Zadrima Të falemnderës që më ban me kthy kryet me kuptu ecjen e këtij viti. Të falemnderës që nuk je pendue që je me mu. Të falemnderës për lehtësinë me të cilën e merr jetën ani pse shpesh...
read more
Dokumentari “Honeyland”, Oscar 2020: Maqedonia e Veriut për herë të parë e para në listën e Filmit Artistik Ndëkombëtar që nga viti 1996

Dokumentari “Honeyland”, Oscar 2020: Maqedonia e Veriut për herë të parë e para në listën e Filmit Artistik Ndëkombëtar që nga viti 1996

Gjithësej 93 vende morrën pjesë në garën këtë vit që të nominoheshin në Filmin Artistik Ndërkombëtar. Në këtët kategori sipas rregullave secilit vend i lejohet të nominojë vetëm me një film. Këtu janë dhjetë filmat në listën e shkurtër...
read more
Ndahen çmimet “Golden Globe”, triumfon filmi “1917”

Ndahen çmimet “Golden Globe”, triumfon filmi “1917”

Mbrëmjen e djeshme në Los Angeles është zhvilluar edicioni i 77-të i ‘Golden Globe’. Filmi “1917” ka fituar çmimin e filmit më të mirë. Ndërsa filmi “Na ishte njëherë në Hollywood” u shpall filmi më i mirë komedi. Renee Zellëeger...
read more
Mesazhet përmbajtësore nga Akademik Abdylmenaf Bexheti për BON ZO

Mesazhet përmbajtësore nga Akademik Abdylmenaf Bexheti për BON ZO

Mesazhet përmbajtësore nga Akademik Abdylmenaf Bexheti. Ndiqni këshilla që do ju shërbejnë në jetën tuaj profesionale. Një nga intervistat më përmbajtësore dhe pyetje të përgjigjura me sinqeritet maksimal. Nga i gjithe numri i studentëve, maksim...
read more
Arben Taravari: Të jesh Kryetar Komune është volontim. Çfarë mund të bësh ti për shoqërinë?

Arben Taravari: Të jesh Kryetar Komune është volontim. Çfarë mund të bësh ti për shoqërinë?

Në intervistën e fundit për këtë vit, vjen kryetari i Komës së Gostivarit, Z. Arben Taravari, i cili ndan me lexuesit e Bon Zo përshtypjet e tij për pozitën të ciën ai mban. Ndër shumë mesazhe edukative në këtë intervist...
read more
“Tregimi human” vjen në Tetovë, këto janë përjetimet e bashkëqytetarëve tanë!

“Tregimi human” vjen në Tetovë, këto janë përjetimet e bashkëqytetarëve tanë!

Në regji të Besfort Idrizi dhe autori Katerina Momeva, ditën e djeshme, më datën 19.12.2019 me fillim në orën 20 në Tetovë, u mbajt premiera e shfaqjes “Përrallë Humane”, që është pjesë nga projekti “Ombudsmani im – teatri si metodë...
read more
Rishfaqet komedia “Kurora”, në Teatrin e Tetovës

Rishfaqet komedia “Kurora”, në Teatrin e Tetovës

Nga bashkëpunimi i radhës me Fakultetn e Artit Dramatik pranë USHT-së, me datë 18.12.2019 (e mërkurë) ora 19:00, në skenën e Teatrit të Tetovës, do të rishfaqet komedia “KURORA”, nën regji të Afërdita Nuhiji dhe skenografi të Remzi ...
read more
Çfarë e lidh Lazim Destanin me Fadil Sulejmanin ?!

Çfarë e lidh Lazim Destanin me Fadil Sulejmanin ?!

Sot në Tetovë u realizuar ceremonia e kremtimit të 25 vjetorit të themelimit të Universitetit të Tetovës. Në nder të njërit nga themeluesve dhe rektorit të parë të Universitetit, Fadil Sulejmani, komisioni ka bërë edhe një kërkesë zyrtare pë...
read more
Në fshatin ku të vdekur dhe të gjallë jetojnë bashkë

Në fshatin ku të vdekur dhe të gjallë jetojnë bashkë

Në një zonë malore të Indonezisë, njerëzit e Toraja mumizojnë trupat e të vdekurve dhe kujdesen për trupat e tyre të ruajtura sikur të jetonin ende. Ka rreth një milion njerëz Torajanë, shumica prej të cilëve jetojnë në rajonin e...
read more
Vigjilenca Abazi për BonZo: Sa më shumë punoj, aq më shumë kam fat!

Vigjilenca Abazi për BonZo: Sa më shumë punoj, aq më shumë kam fat!

Vigjilenca Abazi është një ndër ato emra që na bën krenarë gjithmonë kur e dëgjojmë. Sukseset e saj janë të shumta, ajo shpejt hapëron në skenën ndërkombëtare duke sjellë risi në sferën e legjislativit. Biografia e saj profesionale është ...
read more
1 2 3 286