Petro Marko, kolosi i letrave shqipe dhe tragjedia e familjes së tij…

Petro Marko, kolosi i letrave shqipe dhe tragjedia e familjes së tij…

Petro Marko lindi në Dhërmi në vitin 1913 dhe fëmijërinë e kaloi në fshatin e tij të lindjes, që me të drejtë ai e cilësonte si fshatin më të bukur në botë. Konica.al shkruan se duke ardhur nga një familje...
read more
PA KADARENË SHQIPËRIA DO TË ISHTE E MANGËT!

PA KADARENË SHQIPËRIA DO TË ISHTE E MANGËT!

MENTOR KIKIA -PA KADARENË SHQIPËRIA DO TË ISHTE E MANGËT Ismail Kadare nuk bën pjesë tek ata njerëz që nuk u intereson se çfarë mendojnë ato flasin të tjetërt për të. Për këtë arsye ai edhe reagoi pas publikimit të...
read more
“Ti do t’më dashurosh patjetër!” – Fatos Arapi

“Ti do t’më dashurosh patjetër!” – Fatos Arapi

Fatos Arapi lindi në vitin 1930 në Vlorë, Shqipëri. Po atje ai kreu shkollën e mesme, ndërsa studimet e larta i ndoqi në Bullgari (Sofje) në fakultetin e Matematikës dhe të Ekonomisë. Ka punuar shumë vjet gazetar dhe pedagog në...
read more
“Gjaku s’është ujë!” – Emina Cunmulaj, simbol i thjeshtësisë dhe bukurisë shqiptare.

“Gjaku s’është ujë!” – Emina Cunmulaj, simbol i thjeshtësisë dhe bukurisë shqiptare.

Modelja shqiptare me famë botërore, Emina Cunmulaj, i është bashkuar iniciativës së emisionit të bamirësisë “Fundjavë ndryshe” duke vizituar fshatrat e Shkodrës ku varfëria dhe mjerimi kanë zënë vend në shtëpitë e familjeve shqipt...
read more
9 këshilla nga Ministria e Shëndetsisë për të luftuar valën e nxehtë

9 këshilla nga Ministria e Shëndetsisë për të luftuar valën e nxehtë

Ministria e Shëndetsisë gjatë vikendit ka publikuar një video informative ku informon qytetarët me mënyra për tu mbrojtur nga vala e nxehtë që është në Maqedonisë. Si kundër valës të së nxehtit? 1. Evitoni aktivitetet e rënda fizike gjatë pr...
read more
Fillimet e pazakonta të Gabriel García Márquez-it në letërsi.

Fillimet e pazakonta të Gabriel García Márquez-it në letërsi.

Gabriel García Márquez është një nga shkrimtarët më të mirë të të gjitha kohërave, megjithatë rruga e tij drejt kupolës së letërsisë nuk ishte e shtruar, madje ishte e pazakontë. Historia e jetës së tij është krejt e kundërta e...
read more
Nga sot regjim i veçantë në afërsi të stadiumit “Telekom Arena”

Nga sot regjim i veçantë në afërsi të stadiumit “Telekom Arena”

Nga sot (07.08.2017) do të ketë një regjitm të veçantë të trafikut automobilistik dhe të këmbësorëve në rrugët në afërsi të stadiumit të futbollit “Telecom Arena” për arsye të ndeshjes UEFA Supercup e cila është planifikuar më...
read more
Si të bëhesh shkrimtar i mirë…

Si të bëhesh shkrimtar i mirë…

Këshillat e Ted Hughes për të bijën 18-vjeçare “Thuaj të vërtetën! Mos u bëj dembel! Mos ki frikë! Lëri emocionet të lira! Shmang zhurmën! Rri vetëm sa më shumë të mundesh! Ec! MByll telefonin dhe lexo! Lexo fjali të bukura!”-...
read more
Suzana Mushkolaj fillon me incizimin e emisionit të saj të ri!

Suzana Mushkolaj fillon me incizimin e emisionit të saj të ri!

Bohemian-Etno style, gjatë gjirimeve të emisionit epizodik ”Metamorfoza nga Suzana” metamorfozashow, nga data 5 shtator e këtij viti në Tv21 do të keni mundësinë të ndiqni emisionin më të ri dhe më atraktiv të drejtuar nga Suzana Mushkolaj shru...
read more
Pamje eksluzive nga shuarja e zjarreve në rajonin e Zelenikovës

Pamje eksluzive nga shuarja e zjarreve në rajonin e Zelenikovës

Ekipet e drejtorisë për mbrojtje dhe shpëtim luftojnë me zjarin edhe nga qielli edhe nga toka. Në videot të sjellura tek ju ekskluzivisht nga BON ZO mund të shihen teksa futaraket dhe ekipi i Drejtorisë për mbojtje dhe shpëtim po...
read more