No Image

Gjithçka fillon me veten time, edhe ndryshimi i saj bile!

– Të mësoj nga gabimet, të shfrytëzoj kohën në të cilën jam, për destinacionin ku qenia ime ka nevojë të jetë Simfonia e jetës sime tingëllon po aq bukur, aq sa orkestra ime e brendshme e sentimenteve e dekoron kompozimin...
read more
No Image

Pikturon gjysmën e poshtme të portreteve të njohura

Fushata fituese e Ogilvy-t përfundon gjysmën e portreteve të njohura Festivali i Kanës 2017 ka përfunduar dhe Ogilvy nga Çikago fitoi këtë vit. Fushata e tyre për markën e këpucëve “Kiwi” nuk fitoi një, por dy çmime “Luanin bronz dhe...
read more
No Image

Gazetari i “Zërit të Amerikës” vjen me librin “Kalendar historik”

“Kalendar historik”është libri i ri i Astrit Lulushit, i cili tashmë është në duart e lexuesve. Aty vijnë ngjarjet kryesore të historisë njerëzore. Lulushi ka lindur në Tiranë, më 8 Tetor të vitit 1953. Në vitin 1985 ai emigroi në...
read more
No Image

Piktori Agron Saliu sjell ekspozitën e radhës në muajin tetor

Piktori  tetovar Agron Saliu në muajin tetor pritet të hap ekspozitën e tij të përbërë nga 20 portrete. I gjithë koncepti i ekspozitës në fjalë, do të ndahet në tre kanale. “Pjesa e parë do të përbëhet nga figura pasionesh...
read more
No Image

Promovohen “Veprat e Arbën Xhaferit”

Panairi i Librit në Prishtinë sivjet do jetë i veçantë, pasi në këtë edicion do të promovohet trashëgimia intelektuale dhe politike e politikanit dhe publicistit të shquar shqiptar, Arbën Xhaferit. Të shtunën, më 10 qershor, në Panairin e Libri...
read more
No Image

Piktori Vangjo Vasili çon “Peizazh” me 22 piktura në Prishtinë

Piktori Vangjo Vasili hapi ekspozitën “Peizazh” në Prishtinë. Natyra e Pogradecit, Shkupit, Korçës e viseve të tjera shqiptare, të paraqitura në një formë interesante dhe të detajuar vjen përmes pikturave të ekspozitës “Peizazh”. 22 piktu...
read more
No Image

100 vjetori i lindjes së Prenk Jakovës, familjarët kërkojnë rikthimin e operës “Mrika”

Kompozitori i operës së parë shqiptare, Prenk Jakova, në 100 vjetorin e lindjes u përkujtua në Akademinë e Shkencave. Për herë të parë u ekspozuan partitura origjinale, objekte dhe gjëra personale të kompozitorit të shquar. Familjarët shprehën ...
read more
No Image

“Kangur” nis xhirimet, regjisori Luan Kryeziu: Premierën e mendojmë këtë vit

Filmi “Kangur” me skenar dhe regji nga Luan Kryeziu ka nisur xhirimet në Tiranë. Ky është nga projektet më të fundit të regjisorit Kryeziu, i cili për filmin e tij me disa episode ka angazhuar aktorë nga Shqipëria, Kosova dhe...
read more
No Image

Filmi “Home Sweet Home”, vlerësim për skenarin më të mirë në Paris

Filmi “Home Sweet Home” është shpërblyer për skenarin më të mirë në Paris. Në këtë edicion të “South East European Film Festival” janë prezantuar filma nga shtete si: Maqedonia, Turqia, Mali i Zi, Kroacia, Kosova, Rumania, Sllovenia, Serbi...
read more
1 267 268 269